1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Gebelik ve Hamilelik Döneminde Çalışan Anne Olmak

Konu, 'Gebelik' kısmında anne tarafından paylaşıldı.

 1. a

  anne Yeni Üye

  Çalışan Kadın ve Gebelik Hakkında Bilgiler
  Gebelik ve Hamilelik Döneminde Çalışan Anne Olmak
  Hamilelik döneminde çalışmak sakıncalı mı?

  Gebelik döneminde çalışan kadınlar İçin öneriler

  Gebelik dönemi uzun bir süreç ve bu sürecin tamamında çalışan bir bayanın işine ara vermesi sözkonusu değil. Fakat aynı zamanda bu yorucu sayılabilecek dönemde bebeğinizin ve sizin sağlığı da önemli bir faktör. Gebe ve çalışan kadınlar için, yorgunluk, kıyafetlerin rahatsızlık vermesi ve yetersiz beslenme gibi sorunların ortaya çıkması olası rahatsızlıklar fakat üstesinden gelinemeyecek problemler değil! İzleyeceğiniz birkaç ipucu ile hamilelik döneminde işyerinizde daha sağlıklı bir dönem geçirmeniz mümkün.
  Kadınların aktif iş yaşamında yer almaya başlamasıyla birlikte gebelik döneminde çalışmanın bebeğe zararlı olup olmadığı en çok tartışılan konulardan biri haline geldi.
  [​IMG]
  Çalışan gebe bayanlar için bilinmesi gerekenler.
  Bu zorlu dönemde fiziksel değişimlerin yanı sıra psikolojik faktörler de etkili oluyor. Hele de çalışma hayatının içinde olan kadınlar, bir bebek doğurmayı dönüm noktası olarak görüyor, hamile kalınca iş hayatından uzaklaşmaları gerektiğini düşünüyor ve kariyerlerini de tehlikeye atmaktan korktukları için bu konuda bir türlü karar veremiyorlarsa.

  Son değil başlangıç
  Gebeliği iş hayatınız için bir son değil farklı bir başlangıç olarak görmeye çalışın. Tabii ki bu dokuz ay boyunca çeşitli güçlüklerle karşılaşacaksınız, ama gerekli değişiklikleri yaptıktan ve kendinize hem fiziksel, hem de ruhsal olarak daha fazla özen gösterdikten sonra korkmanız yersiz. İşte dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları

  Ofisinizi,gebeliğinizi en rahat geçireceğiniz şekle sokun. Dinlenmek için ayağınızı uzatacağınız yedek bir sandalye ve sırtınıza koyabileceğiniz ufak bir yastığın yanı sıra bu süreçte size moral verecek biblolar, süs eşyaları ve resimler ile odanızı süsleyin.

  Öncelikle, bebek beklediğinizi öğrenir öğrenmez, bunu iş arkadaşlarınızdan önce patronunuza söyleyin ve çalışmaya devam etmek istediğinizi vurgulayın. Onun onayını aldıktan sonra müjdeyi iş arkadaşlarınıza verin.

  Kariyer yapmak istemeniz çok doğal ama bu süreçte kendinizi yarıştan biraz çekin. Terfi etme hırsıyla gece yarılarına kadar işte kalmak, durup dinlenmeden çalışmak sizi mahvedecektir, işe geliş gidiş saatleriniz düzenli olsun.

  Sakın ağır dosyaları oradan oraya taşımaya ya da fotokopi odasıyla ofisiniz arasında mekik dokumaya kalkmayın. Ağır eşyalar kaldırmanız ve vücudunuzu zorlayacak kadar fazla hareket etmeniz bebeğin hayatına mal olabilir.

  Gebeliğinizi bir koz olarak kullanarak sizi geçmek ya da ayağınızı kaydırmak isteyen iş arkadaşlarınız olabilir. Onlarla polemiğe girmek yerine mücadelenizi sessiz sürdürün. Sık sık patronunuza gidip iş veriminizde hiçbir düşme olmadığından, bebek beklemenin yaptığınız işlerin kalitesini etkilemediğinden söz edin.

  Sağlıklı beslenmeye büyük önem vermelisiniz. Öğlenleri fast food restoranlara gitmekten vazgeçin ve gerekirse yemeğinizi evden getirin. Yanınızda mutlaka meyve, birkaç şişe su, meyve suyu ve süt bulundurun.
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Gebelik döneminde çalışan anne olmak gerçekten zor doğum sonrasıda başka bir zor tarafı
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş