1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Gebeliğin 32. Haftası

Konu, 'Gebelik' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Gebeliğinizin 32. haftasında sizi nasıl değişimlerin beklediği konusunda bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımı okumaya başlayarak kısa zamanda bilgi sahibi olabilmek amacı ile bir an önce harekete geçebilirsiniz. Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık olarak 1 kilo 700 gram ve 42 cm'dir. Bebek bu ayda tırnak ve el yapısı bakımından doğum sonrasına çok yakındır ve saçları vardır. Birkaç zamandır parmağını emebilme becerisini kazanmıştır. Cilt yapısı doğum sonrasındaki cilde çok yakındır.

  Doğuma hazırlık kasılmaları olan Braxton kasılmaları ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz bu haftada artmaya başlar. Bu kasılmaların gerçek doğum kasılması olup olmadığını anlamak istiyorsanız pozisyon değiştirdiğinizde kasılmanın geçip geçmediğini ya da yatıyorsanız ayağa kalkarak kasılmaların devam edip etmediğini kontrol etmelisiniz.

  Mide yanması ve nefes kesilmesi sorunları yaşayabilir; önceden olmayan sırt ağrıları ile baş etmek durumunda kalabilirsiniz. Yürürken, ayakta dururken ya da uzun süre otururken canınızın yandığı durumlar olabilir.

  Gebeliğin 32. haftasında şu belirtilerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

  *Sindirim sisteminizi zorlamak için küçük porsiyonlarda 6 öğün yemek yemeye özen göstermelisiniz.

  *Metabolizma yavaşlığı nedeni ile karında şişlik oluşumu meydana gelebilir; kabızlıktan kaçınmak için bol su tüketiminde bulunmaya özen göstermelisiniz. Kabızlıktan kurtulmak amacı ile düzenli olarak egzersiz yapmanızda fayda görülmektedir.

  *Kan şekerinizin düşme ihtimaline karşı her zaman çantanızda ufak ve sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmaya özen göstermelisiniz.

  *Bağırsaklardaki damarlar olarak bilinen hemoroidler uzun süreli oturma durumlarında ağrıya neden olabilir. Sıcak duş ya da buz torbası uygulamasında bulunarak hemeroid sancılarınızdan kurtulabilirsiniz.

  *32. hafta itibari ile geceleri tatlı rüyalarınızı bölen ani bacak krampları ile karşı karşıya kalmanız olasıdır.

  *Cildinizin esnadikçe kuruması sonucu karın kaşıntılarınızda artış gözlemlenebilir.

  *Bebek hareketleri daha az ve kuvvetli gerçekleşecektir; çünkü bebeğin yaşam yeri daralmıştır.

  *Göğüslerinizin büyümesi ile göğüslerinizde sarımtrak bir sızıntı gözlemlenebilir; bu durumdan rahatsız olursanız göğüs pedi kullanımında bulunabilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş