1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Gebeliğin 12. Haftası

Konu, 'Gebelik' kısmında mavimelek tarafından paylaşıldı.

 1. m

  mavimelek Yeni Üye

  Gebeliğin 12. Haftası neler yaşanır bu sürede Gebelikte 12. Haftanın sonunda bebeğin Gelişimi ile birlikte Gebelikte 12. Hafta belirtilerini daha yakından inceleyebilirsiniz.

  Anneler ve bebeklerde Gebelikte 12. Hafta neler yaşanır, Anne adayları 12. Haftada bebeğine ne kadar yakınlaşır?

  Gebelik.jpg

  Diş etlerinde 20 dişinde yerleri belli olmuştur. Yüz insan görünümündedir, agiz içinde ise üst damak birleşmeye başlamıştır. Yüz derisi içinde kil kökleri belirmeye başlar. Fetusun girtlaginda ses telleri oluşumunu tamamlar ve teorik olarak fetus ses çikartabilir. Karin boşluğun da ise barsaklar karin içine girmiştir ve hareketleri başlamıştır. Karaciger safra salgilamaya başlar ve salgilanan safra safra kesesinde depolanir. Tiroid, ve pankreas gelişimini tamamlar. Pankreastan insülin salgilanir. Her iki cinste de diş genital organlar gelişimini tamamlamamiştir ancak kizlarda büyük ve küçük dudaklar, erkeklerde ise penis ve torbalar dikkatli gözlem ile ayirt edilebilir.Ellerde ve ayaklarda tirnaklar uzamaya başlar. Sinir sitemi biraz daha olgunlaşir ve fetusda refleksler gelişir. Bu dönemde cilt oldukça hassastir. Kemiklerden bazilari sertleşmeye başlamiştir. 12. haftaya gelindiğinde uterus yukarı doğru büyümeye devam eder ve pelvis dışına çıkarak karın boşluğuna girer. Artık mesane üzerine çok fazla baskı yapmadığından sık idrar yapma isteği bir miktar azalır. Bu durum son 3 aya kadar bu şekilde devam eder. Bu haftalarda başağrısı ve başdönmesi şikayetlerine sık olarak rastlanır. Düşük tehlikesi çok büyük ölçüde azalmıştır. Diş etleri gebelikten olumsuz yönde etkilendiği için diş hekiminizden randevu almanızda ve muayene olmanızda büyük fayda olduğunu unutmayın. Bu haftalar diş kontrolü için oldukça uygun dönemdir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Kasım 2014
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Onca suyun içinde durulur da tırnaklar uzamaz mı :)
   
 3. Orko

  Orko Bilgi Sihirbazı.

  Gebeliğin bu haftasında Anneler bebeğini daha net hisseder bu durumda daha duygusallaşırlar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş