1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Fransızların Geleneksel Yemekleri Nelerdir?

Konu, 'Dünya Mutfakları' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  Fransızların Geleneksel Yemekleri Hangileridir
  Fransızların Geleneksel Yemekleri Hakkında Bilgi

  Fransız mutfağı Fransa'da geliştirilmiş, zenginliği ve çeşitliliğiyle ünlü, yemek pişirmenin sanatsal yönünü ön plana çıkaran bir ulusal mutfaktır. Fransız mutfağının kökeni Orta Çağlara uzanır. Fransa'nın Fransız Devrimi sonrasında Kolonileşme döneminde dünya sahnesindeki kazandığı gücüyle orantılı olarak gelişmiştir. Napolyon Bonapart döneminde ün kazanmış Marie-Antoine Careme (1784-1833) gibi aşçılar haute cuisine (yüksek aşçılık sanatı) denilen özenli bir yemek tarzını geliştirerek Fransız mutfağına büyük katkılarda bulunmuşlardır.

  Fransız mutfak kültürüne göre 3 öğün yemek aşağıdaki unsurlardan oluşur:
  Croissant

  Fransızların Kahvaltısı
  Le petit déjeuner: Genellikle croissant denilen ay şeklindeki açmalar, pain au chocolat denilen çikolatayla doldurulmuş pastalar, üzerine tereyağ sürülmüş baguette (Fransız ekmeği) gibi yiyeceklerden oluşur. Café tipi dükkânlar sabahın erken saatlerinde kapılarını açarak kahvaltı servisi yaparlar.

  Fransızların Öğle yemeği

  Le déjeuner: Eskiden 2 saat süren uzun ve zengin bir öğündü. Şimdi bu gelenek sadece küçük kasabalarda devam etmektedir. Büyük kentlerde yemek tatili genellikle 1 saat sürer. Firmalar çalışanlara genellikle kafeteryalarda yemek servisi yaparlar ya da ücretsiz yemek fişi dağıtırlar.  Fransızların Akşam yemeği

  Le diner: Genellikle 3 bölümden oluşur: hors d'oeuvre (ordövr) veya entrée plat principal (ana yemek), ve peynir veya tatlı, bazan birlikte salata servisi de yapılır. Akşam yemekleri genellikle ekmek, şarap ve maden suyuyla birlikte tüketilir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Aralık 2014
 2. K

  Kayıtsız Misafir

  çok sağolun işime çok yaradı
   
 3. F

  Fatmagül Misafir

  Thenk you wery mach !Çok süper......:):rolleyes::p:D
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Fransız mutfağını çok duyarız ancak halkın tabanı tarafından hiç tercih edilmez.
   
 5. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  Çok zengin mutfağı olmasına rağmen bir türlü damağıma hitap etmeyen bir mutfaktır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş