1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Flexibilitas Cerea

Konu, 'DEFG Sözlük' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Fıexibilitas Cerea bir otomatik itaat (bkz.) aaaahürüdür ve hasta kollarıyla bacaklarının rahatsız pozisyonlara getirilmesine itiraz etmediği gibi[​IMG] bu pozisyonları bozmadan durur. Hastanın bu pozisyonlara getirilmesi sırasında[​IMG] «balmumu» niteliğinde çok hafif bir direnç hissedilir. Bu durum şizofrenide (bkz.) Karakteristiktir[​IMG] ama diffüz beyin bozukluklarında da görülür. Bkz. Sabit Pozisyon
   
 2. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Füg Süjenin evinden veya işinden ayrılıp dolaştığı bir bilinçlilik durumu değişimidir. Füg durumu çok kere depressif bir hastalık ortamında gelişir ve bazen intiharın simgesel bir karşılığı olarak belirir. Epilepside (psikomotor nöbetler) görülen otomatik davranış spektrumunun bir parçası olan füg ile birlikte akıl bulutlanması[​IMG] gerçekdışı duyguları veya "dejavu"(bkz.) hallüsinasyonları ve ruhsal durumda değişimler (korku[​IMG] öfke[​IMG] depresyon[​IMG] vs.) görülür. Histerik bir füg[​IMG] kişinin kaçma zorunluluğu duyduğu[​IMG] dayanılmaz bir durumla ilgilidir; çok kere bu olay konusunda kısmen yahut tam amnezi mevcuttur. Organik beyin travmasında (örneğin[​IMG] kafa travmasından sonra) da füg durumları baş gösterebilir.
   
 3. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Gölge - Benlik
  Beyinde yüksek konsantrasyonda bulunan bir amino asittir. Santral sinir sistemindeki fonksiyonu henüz kesin olarak bilinmemektedir[​IMG] ama bir nöro-iletici (bkz.) olabilir ya da potasyumun hücre membranından taşınmasında rol oynayabilir.
   
 4. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Efektif
  Efektif: Kaydi forma dönüşmemiş[​IMG] ekonomik birimlerin fiilen banknot ve bozuk para olarak ellerinde tuttukları parayı ifade etmek için kullanılan bir terimdir.
   
 5. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Forward
  Forward: İleri tarihli işlemler anlamındadır. Belli bir kıymetin önceden belirlenmiş bir fiyattan yine önceden belirlenmiş bir tarihte teslim edilmesini öngörür. İşlemler[​IMG] genellikle organize piyasalarda değil[​IMG] alıcı ve satıcının karşı karşıya gelmesi ile tarafların ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirilir. Döviz[​IMG] menkul kıymet[​IMG] mal gibi alım-satıma konu araç üzerinden düzenlenebilen bu tür kontratlar fiyat riskini bertaraf etmenin yanısıra spekülatif amaçlara da yönelik olabilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş