1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Fitre Kimlere Vaciptir? Fitre Ne Zaman Ödenmelidir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Küçük Tırtıl tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Tırtıl

  Küçük Tırtıl Yeni Üye

  Fitre vermek için hür olmak, müslüman olmak ve nisap miktarı mal sahibi olmak gerekir. Zengin akıl hastaları ve çocukların fitrelerini onlardan sorumlu olan kişiler vermelidir. Fitrenin size vacip olması durumnda sahip olduğunuz mal telef olsa dahi fitre vermeniz şarttır.

  Fitre Ramazan Bayramının birinci günü fecrin doğuşundan itibaren vaciptir. Namazdan çıkmadan önce bu bayram sabahı fitre mutlaka verilmelidir. Kimileri bayramdan birkaç gün önce de verebilmektedir. Bu durumda da herhangi bir sakınca görülmemektedir. Böylece ihtiyaç sahipleri bayram öncesi ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Ramazanda verilecek olan fitre ödenmediği taktirde mümkün mertebe ilk fırsatta ödenme tercihine gidilerek açık kapatılmalıdır.

  Ramazan Bayramının birinci gününde fecrin doğuşundan önce fakir düşmüş ya da ölmüş kişilere fitre vermek vacip olmaktan çıkmaktadır. Fecrin doğuşundan sonra ölen zenginlere ise fitre vaciptir. Bu fitre mirastan ödenmelidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş