1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Fethiye Kelebekler Vadisi " Muğla"

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Muğla Kelebekler Vadisi nerededir
  Kelebekler Vadisi konaklama merkezleri
  Kelebekler Vadisi Muğla Resimleri

  Kelebek Vadisi, Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan doğal bir hazinedir. Kelebek Vadisi, Akdeniz kıyılarının güney batısındaki Babadağ'ın (Antik Kragos Dağı) eteklerinde, Ölüdeniz den 3-4 mil uzaklıkta yeralır. Doğusundan akan şelaleye yatak olan 350 m yüksekliğinde dik kayalıklar vadi için özel bir koy yaratmıştır.
  [​IMG]

  Kanyon adını, temmuz-eylül ayları arasında görülen Jarsey Tiger adlı kelebeklerden almıştır. Arctidae familyasının en güzel üyelerinden olan kaplan kelebeği cinsinin yüzlerce kelebekle koloni halinde bulunması, özellikle haziran ve ekim aylarında izleyenleri hayran bırakıyor.

  [​IMG]


  Sahip olduğu endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ'ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995'de 1. derecede doğal SİT ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadi ismini, barındırdığı 80'den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen şelale, Vadi'nin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz'e ulaşır.

  [​IMG]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Harika bir yerdir Kelebekler vadisi Muğla'ya yolu düşenler mutlaka uğramalı.
   
 3. r

  rodali Yeni Üye

  böyle güzel bir köşenin bir tarafına tüneyip dinlenmek bir çok şeyi hala unutturabiliyor,eskisinden daha kalabalık olmasıda cabası. Ayrıca denizide çok kirlenmiş belediye çalışmıyor ..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş