1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Fermuarı kim buldu Gideon Sundback

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında avrupali tarafından paylaşıldı.

 1. a

  avrupali Yeni Üye

  Fermuarı kim buldu fermuarı kim icad etti
  Fermuarı kim icad etmiştir
  Fermuarı kim buldu Gideon Sundback

  Aslında fermuarın bulunuşu bir zaruretten kaynaklandı.


  Birinci Dünya savaşından önce insanlar giysilerini iri ve kapanması zor olan düğme ile kapatmaya çalışırlardı. Fermuarın icadında her ne kadar tek bir mucitten söz etmek zor olsada asıl katkıyı 1893 yılında Chicago'lu bir makine mühendisi olan Whitcomb L.Judson’un yaptığı söylenebilir. Judson o yıllarda tramvay ve otomobil gelişmelerini incelemekte ve başarılı buluşlara imza atmaktaydı. 1891 yılında Judson ayakkabılar için kilit açıcı(bağlayıcı) buluşuyla ortaya çıktı.

  [​IMG]

  Whitcomb L.Judson buluşunu Chicago Dünya Fuarı'nda sergilemiştir. Ancak beklenen ilgiyi görememiştir. Judson'un buluşunda birçok tasarım hatası vardır.Aynı zamanda ürkütücü bir görünüme sahiptir. Ve pek çok üretici seri üretim yapmayı reddetmiştir. Yaratıcı zekanın bir ürünü olan buluş kaba ve kullanışsız olduğu için tutulmadı. Judson'un şirketinde çalışan Gideon Sundback isimli İsveçli bir mühendis Judson'un bağlayıcısını geliştirerek günümüz fermuarını oluşturdu.Esnek ve güvenilir olması için bağlayıcıların küçük olması gerektiğini fark etti.1913’e kadar bu doğrultuda hareket ederek buluşunu geliştirdi.

  1917’de ABD’nin savaşa girmesiyle birlikte, donanma komutanı binlerce fermuar sipariş ederek bir gecede Sundback'i zengin etmekle kalmayıp, fermuarın hepimizin vazgeçemediği bir ürün olmakla beraber deyimlerimizde dahi yerini almasının ve hayatımızdaki en önemli pratik malzemelerden biri olmasının yolunu açmıştır.
   
 2. E

  Elma Yeni Üye

  Fermuar sadece kıyafetlere değil insanların ağzına bile gerekli
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş