1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ferdi Tayfur Biyografi-Ferdi Tayfur Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Ferdi Tayfur (Sinema)

  ferditayfur.jpg  Ferdi Tayfur (1904 Çanakkale - 21 Mart 1958 İstanbul) Sinema yönetmeni dublaj sanatçısı.

  Türk bir baba ile Alman bir annenin oğlu olarak Çanakkale'de doğdu. 12 yaşındayken Almanya'ya göç ettiler. 1924 yılında Berlin'den eğitimini yarım bırakarak Türkiye'ye döndü. Zamanın önemli sayılabilecek filmlerinde dublaj yaptı. Tiyatro sinema ve operet oyuncusu Melek Kobra ile bir evlilik yaptı. Bir süre kardeşi Adalet Cimcoz ile çalıştı. Ses tellerinde meydana gelen sorunlardan dolayı dublajı ve sinema sanatçılığını bıraktı. Tiyatrolarda şovmenlik yaptı. 1958 yılında tedavi gördüğü hastanede öldü. Daha sonra hastalığının kokaine bağlı olduğu konusunda iddialar ortaya çıktı.

  Ferdi Tayfur Osmanlı Ordusu’na top almak için gittiği Almanya’daki bir baloda tanışmıştı Aliye Hanım ile...

  Üç çocukları oldu: Hayri Ferdi ve Adalet (Cimcoz).

  Ferdi Tayfur Askeri Rüşdiye öğrencisi iken 1916 yılında annesinin memleketine gitti. 1924 yılına kadar Berlin’de kaldı. Parasızlık nedeniyle mühendislik öğrenimi yarıda bırakıp Türkiye’ye döndü. Şark Demiryolları’nda memur olarak işe başladı. Maceracı bir ruhu vardı. Sürekli iş değiştirdi. Varna’da bir gemide tayfalık yaptı. Sofya’da dolandırıldı! İstanbul’da sinema artisti oldu. Ve film çekimi sırasında karşılaştığı Melek’e vuruldu.ferditayfur_1.jpg

  Aynı yıl evlendiler.

  Çok mutluydular. Birbirlerinden hiç kopmuyorlardı. Ferdi Tayfur oyuncu olarak turneye bile çıktı. İstanbul davetlerinin vazgeçilmiş iki siması oldular. Gösterişli bir hayatları vardı. Kız kardeşi Adalet Cimcoz da onlardan bir yıl önce dönemin ünlü avukatı Mehmet Ali Cimcoz ile evlenmişti. İki çift çok eğleniyorlardı.

  Ama... Bazen...

  Ferdi Tayfur çok enerjik oluyordu. Uyumuyordu. Yemek yemiyordu. İçki içiyor ama sarhoş olmuyordu.

  Bir süre sonra aynı durumlar Melek’te de görülmeye başladı.

  Mesele anlaşıldı:

  Ferdi Tayfur evlenmeden önce Beyaz Rus bir dansöz kadın sayesinde kokainle tanışmıştı. Ve zamanla eşi Melek’i de bu yalancı dünyaya çekmişti.

  Karı koca kokainmandılar!
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  müslüm gürses veya orhan gencebay gibi entel dantel kesimin dinlediği şeyler arasına girmemesini istediğim sanatçı kişilik. yazık olmasın, olmamalı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş