1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Fen Etkinliği (Turşu Yapıyoruz)

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

  1. Hayal Gemisi

    Hayal Gemisi Yeni Üye

    Çocuklara sonbahar mevsiminde kış için hazırlıklar yapıldığı söylenir. Soba ile ısınan evlerde odun ve kömür alındığı, turşu ve salçalar yapıldığı, hazırlanan bu yiyeceklerin kışın yendiği anlatılır. Gün içinde beraber turşu yapacakları belirtilir. Evden bir gün önce istenen sebze ve malzemeler masaya yerleştirilir. Malzemeler çocuklarla yıkanır, bu noktada da kirli ve temiz kavramlarına değinilir. Kavanozlara sebzeler yerleştirilir ve tuzlu, sirkeli su hazırlanarak üzerine dökülür. Turşunun yemeye hazır olması için bir süre, yaklaşık bir ay beklenmesi gerektiği vurgulanır. “Biz de turşumuzu kışın beraber yiyeceğiz.” denerek fen köşesine kaldırılır.
    (Sonbahar meyveleriyle bir köşe oluşturularak, mevsime ait meyve ve sebzeler boyanarak sonbahar tabağı oluşturulabilir. Sonbahar ve kirli-temiz kavramlarıyla ilgili interaktif etkinlikler uygulanabilir. Sonbahar ile ilgili şarkı dinlenebilir.)
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş