1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Fazla E Vitaminin Zararları

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Sağlıklı beslenen her birey E vitamini bakımından zengin besinlerle beslenmektedir. Birçok besinde E vitamini bakımından zengindir. Yağlı tohumlar, tahıllar, meyve- sebzeler, kuruyemiş, fındık ve fıstık gibi besinlerin tümünde E vitamini bulunmaktadır. Süt ve yumurta gibi besinlerde de E vitamini bol miktarda bulunmaktadır.

  Her şeyin fazlasının zarar olduğu düşünülürse E vitaminin de fazlasının vücudumuza zararlı yönleri bulunmaktadır.

  E vitaminin fazlasının zararları şunlardır:

  *E vitamini vücuda fazla alınırsa mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına bağırsak sorununa yol açan durumların oluşumu meydana gelebilmektedir.

  *Kalp hastası olan bireyler fazla E vitamini aldıkları zaman kanama riski ile karşı karşıya kalabilirler. Kullanılan bazı ilaçlar kan pıhtılaşmasını azaltırken E vitamini fazla alındığı zaman kan pıhtılaşması da azalarak vücutta kanama durumları oluşabilmektedir.

  *Şeker hastaları da E vitamini tüketimlerini azaltmalıdırlar; çünkü E vitamini fazlası vücutta insülin ihtiyacını azaltarak şeker hastalarına zarara verici boyutlara sebep olabilmektedir.

  *Gebelik döneminde dahi annenin E vitamini fazla alması bebekte kalp sorununa sebep olabilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş