Fatih Sultan Mehmet'in Gemileri Karadan Yürüttüğü Yer

  • Konbuyu başlatan Rabba
  • Başlangıç tarihi
R

Rabba

Bölüm Yöneticisi
Fatih'in Gemileri Karadan Yürüttüğü Yer neresiydi bu konu hakkında bilmek istediklerinizi kısa yazımızda bulabilirsiniz.

İstanbul'un Avrupa'nın Fatih'inin Gemileri karadan yürütmesi Türk tarihi açısından en ilginç olaylarından biri olarak tarihe geçmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Han gemileri İstanbul'un Fethinde kızaklarla gemileri dağları aşarak karadan yürütmüştür.İstanbul'un Fethinde gemilerin karadan yürütüldüğü güzergahın belgeleri yıllar sonra meydana çıktığı açıklandı. Yıllar sonra çıkan Harita mühendisi emekli Tümgeneral Cevat Ülkekul'un Topkapı Sarayı'ndaki arşivlerde bulunan haritalarda yaptığı çalışmalar sonucu, İstanbul'un fethi zamanında Haliç'e indirilen gemilerin kullandığı güzergahlardan biri olarak kabul edilen Dolmabahçe Kağıthane bölgesine ilişkin belgeler ilk kez gün ışığına çıktı.

Belgeler İstanbul Kültür AŞ'nin yayınladığı 1453 dergisinde, Ülkekul imzalı Fatih Sultan Mehmed'in Donanma Gemilerini Karadan Denize İndirmesi Üzerine bir Araştırma başlıklı makalede, bu bilginin gerçekliğini kanıtlamak için yapmış olduğu teknik çalışmalar detaylı bir şekilde anlatılmış.
 

Ekli dosyalar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst