1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Fatih Sultan Mehmet'in Gemileri Karadan Yürüttüğü Yer

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Fatih'in Gemileri Karadan Yürüttüğü Yer neresiydi bu konu hakkında bilmek istediklerinizi kısa yazımızda bulabilirsiniz.

  İstanbul'un Avrupa'nın Fatih'inin Gemileri karadan yürütmesi Türk tarihi açısından en ilginç olaylarından biri olarak tarihe geçmiştir.
  [​IMG]
  Fatih Sultan Mehmet Han gemileri İstanbul'un Fethinde kızaklarla gemileri dağları aşarak karadan yürütmüştür.İstanbul'un Fethinde gemilerin karadan yürütüldüğü güzergahın belgeleri yıllar sonra meydana çıktığı açıklandı. Yıllar sonra çıkan Harita mühendisi emekli Tümgeneral Cevat Ülkekul'un Topkapı Sarayı'ndaki arşivlerde bulunan haritalarda yaptığı çalışmalar sonucu, İstanbul'un fethi zamanında Haliç'e indirilen gemilerin kullandığı güzergahlardan biri olarak kabul edilen Dolmabahçe Kağıthane bölgesine ilişkin belgeler ilk kez gün ışığına çıktı.

  Belgeler İstanbul Kültür AŞ'nin yayınladığı 1453 dergisinde, Ülkekul imzalı Fatih Sultan Mehmed'in Donanma Gemilerini Karadan Denize İndirmesi Üzerine bir Araştırma başlıklı makalede, bu bilginin gerçekliğini kanıtlamak için yapmış olduğu teknik çalışmalar detaylı bir şekilde anlatılmış.
   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Mayıs 2015
 2. Murat

  Murat Yönetici

  İman gücü akıl ve azim işte Fetih böyle oldu, yoksa o gemiler oradan nasıl gidecekti.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş