1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Fatih Sultan Mehmet Dönemi Önemli Olayları

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Fatih Sultan Mehmet Dönemi Olayları
  2. Mehmet Dönemi özet
  Fatih Sultan Mehmet Dönemi kısaca


  Fatih Sultan Mehmed veya II. Mehmed , yedinci Osmanlı padişahı. Divan edebiyatında Avnî mahlasını kullanmıştır. Sultan II. Murad ve Hüma Hatun’un oğludur.
  [​IMG]
  İstanbul'u fethetmesinden sonra Ebû l-Feth (Fethin Babası) ve Fâtih lakabıyla anılmıştır.[İstanbul'un fethi, Orta Çağ’ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olmuştur.[4] Bundan dolayı Fatih, "çağ açan hükümdar" olarak da tanınır. İstanbul'un fethinden sonra Kayser-i Rum (Roma İmparatoru) ünvanını da kullanmaya başlamıştır.İstanbul'un fethiyle 1000 yıllık Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu son bulmuştur. Fatih, çıkardığı yasalarla devleti önemli ölçüde yeniden biçimlendirmiştir.


  Babasının ölümü üzerine tahta geçen Fatih Sultan Mehmed,daha önce 1444'de tahta geçmesine rağmen Haçlıların harekete geçmesi(Varna Savaşı) üzerine tahta yeniden II.Murat geçti.1451'de tekrar tahta geçen Fatih Sultan Mehmed,hiçbir padişahın yapamadığını yapmak istedi yani İstanbul'u fethetme kararı aldı.Hazırlıkları tamamladı ve İstanbul'u kuşattı.Harika planı ile surları yıkarak İstanbul'a girdi ve 1453'te İstanbul'u fethederek yeni bir çağ açtı.Bundan 3 yıl sonra Sırbistan'ı ele geçirdi fakat Belgrad'ı fethedemedi.1459'da Amasra,1460'da Sinop ve 1461'de Trabzon'u ele geçirdi.Bizans'ın yeniden kurulma amacını suya düşürdü.1462'de Eflak'ı topraklarına kattı.Ardından 1463'de Bosna Krallığı'nı ele geçirdi.Aynı senede Venedik donanması ile deniz savaşı başladı.Bu sırada 1472'de Boğdan ele geçirildi.1473'te Hersek Krallığı'da teslim oldu.Bu olaylardan sonra yenilgiyi kabul eden Venedik,barış istedi ve ilk kapitülasyonlar tanındı.Ege Adaları'nı fethetti.1473'te Otlukbeli Savaşı ile Akkoyunlu ordusunu hezimete uğrattı.1481'de sefere çıkmak üzere hazırlanan Fatih Sultan Mehmet,aslen bir yahudi olan Maesto Jakopo isimli bir doktor tarafından Venedik kışkırtması ile zehirlenerek öldürüldü.Cenazesini Seyh Muslihiddin Mustafa Vefa Efendi Hazretleri kıldırdı.Cenazesi Fatih Camii'ndedir.İlk altın parayı bastırdı.

  OĞULLARI
  II.Bayezid,Cem Sultan,Korkud,Mustafa
  KIZI
  Gevherhan Hatun
   
 2. a

  asdasda Misafir

  En önemlisi fetih sonrasında ise adaleti
   
 3. M

  Misafir Misafir

 4. M

  Misafir Misafir

 5. p

  prces Misafir

  abi bu fatih dönemimi yaa madem yazmayı bilmiyonuz yazmayın zaman
  maddeler halinde olmadığı için bi şey anlaşılmıyo nabıyonuz siz yaa:rolleyes::mad:o_O
   
 6. O

  Okan Şenol Misafir

  güzelmiş ama biraz daha kısa olsaymış daha iyi olurdu bence:);):(:mad::confused::cool::p:D:eek::oops::rolleyes:o_O benle kanka olmak isteyen söylesin ! Soru:Bir arkadaş 2 şubat 2000 tarihinde doğmuş ve annesi 40 gün sonra onu öldürmüş:(
  kaç gün gEÇMİŞ basit aslında çözenle kanka olurum:D:D :D BİRİ CEVAP YAZSINNN
   
 7. K

  Kaan Şenol Misafir

  naber millet kanka olmak isteyen varmı müsaitim hafta sonu sadece :D HAFTA İÇİ OLMAZ... ÇÜNKÜ;Sınavlarım var ve ders çalışıyom o yüzden...Ama şu an atabilirsiniz :D ama yarım saat hahaha
   
 8. Murat

  Murat Yönetici

  Şu kont dracula denen kazıklı voyvoda da o dönemlerde yaşamıştı sanırım.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş