1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Fas'ın Tarihi Ve Kültürleri

Konu, 'Ülkeler' kısmında Netice tarafından paylaşıldı.

 1. Netice

  Netice Yeni Üye

  Afrika kıtasının bir parçası olan Fas devleti ile Türkler arasında çok derin bağlar vardır, Fas'ın kültürü hakkında bilgiler ve Fas gelenek ve görenekleri hakkında detaylı bilgiler vereceğimiz bu konuda Fas ile ne kadar benzer yönlerimiz olduğunu daha net göreceğiz.

  Son zamanlarda yapılan araştırmalar, çok eski çağlardan beri Fas’ta insanların toplu olarak yaşadığını göstermiştir Mağaralarda ve arkeolojik kazılarda bulunan çeşitli eşya ve taşlar üzerine çizilmiş olan resimler, bu iddianın delilleridir Milattan önce 2000 yıllarından itibaren Berberiler ülkeye gelerek yerleşmişlerdir.
  Fas Şehri.jpg
  Daha sonraları Milattan önce 2. yüzyıldan itibaren de Akdeniz’in denizci ve deniz ticaretinin önde gelenlerinden Fenikeliler, Fas topraklarına gelerek burada ticari koloniler kurmuşlardır İlerleyen zamanlarda gelişen devletlerden Kartacalılar Fenikelileri, Romalılar ise Kartacalıları yapılan savaşlar sonucunda yenerek, ülkeye eğemen olmuşlardır.

  Miladın ilk yüzyılında İspanya’dan gelen Vandallar zayıflamış olan Romalıları yenerek ülke üzerinde yeni bir hakimiyet tesis etmişlerdi 7. yüzyıldan itibaren İslamiyeti bütün dünyaya yaymak için uğraşan Müslüman Araplar, o zamanın şartlarında sadece cihat, yani Allahu Tealanın Dinini yaymak için geldikleri bu ülkede İslamiyeti yaymışlar ve bu ülkeye yerleşmişlerdir Müslümanlar burada da kalmayıp İspanyayı ele geçirmişlerdir.

  8. yüzyılda Fas topraklarında ilk Müslüman hükümdar hanedanlığı Sultan Birinci İdris tarafından kuruldu Daha sonra başa geçen Sultan İkinci İdris Fes şehrini kurdurarak, burasının önemli bir İslam kültür merkezi haline gelmesini temin etti Burada ilk İslam üniversitesi olan Keyruvan Üniversitesi kuruldu On birinci yüzyılda Büyük Fas devleti olan ülkenin toprakları, doğuda Tunus dahil olmak üzere, kuzeyde İspanya’yı da hükümdarlığı altında bulunduracak şekilde genişlemişti.

  Bu tarihlerde ülkenin başşehri Merakeş olmuş birkaç asır varlığını muhafaza eden devlet, daha sonraları zayıflayarak gücünü kaybetmiştir. Bu zayıflamanın neticesinde sınırları her geçen gün daralmaya başladı ve nihayet Portekiz veİspanyol saldırısına uğradı daha sonra yapılan savaşlarla on altıncı yüzyılda ülke Portekiz ve İspanyol işgalinden kurtulmuş, on dokuzuncu asra kadar varlığını devam ettirebilmiştir.

  Fransa, sömürgeleri arasına katmak için 1830 tarihinde Cezayir’i işgal etti Buradan Fas’ı da sömürge yapmak gayreti içerisine girdi Bunun yanında İngiltere, İspanya ve Almanya da Fas’ı sömürge yapmak isteyen Avrupa ülkelerinin başında geliyordu Bu gayret ve çabaları sonunda 1912'de ülkenin kuzeyini İspanyollar, kalan büyük kısmını ise Fransızlar işgal etmiştir.

  Sömürge haline gelen Fas, İkinci Dünya Savaşında müttefik ordularının önemli bir askeri üssü olarak kullanıldı Bu savaş yıllarında Amerika Atlas Okyanusu kıyılarında ülkeye çıkartma yaptı İkinci Dünya Savaşı sonunda diğer sömürge ülkelerinde olduğu gibi Fas’ta da bağımsızlık için sömürgecilere karşı mücadele cephesi meydana getirildi Bu mücadele, kurulan “İstiklal Partisi” ile hız kazandı İstiklal partisinin ve dolayısıyla bağımsızlık mücadelesinin en ileri geleni olan Sultan Beşinci Muhammed 1953 senesinde Fransızlar tarafından sürgüne gönderildi.
  Fas.jpg
  Fransızların Fas’daki bağımsızlık mücadelesini kırmak için yaptıkları bu davranış, ülke halkı ile Fransızlar arasında iki sene devam eden kanlı bir iç savaşa sebep oldu Savaş, Sultan Beşinci Muhammed’in serbest bırakılıp, tahta çıkması ile son buldu.

  1956 tarihinde Fas bağımsızlığını bütün dünyaya ilan etmiş Bir sene sonra ise Fas’ın emirlik olduğu ve Sultan Beşinci Muhammed’in emir ünvanını aldığı duyuruldu Yapılan çeşitli çalışmalar neticesinde İspanya ülkenin işgal altında tuttuğu kuzey bölgelerini terk etmek zorunda kaldı .1969'da Atlas Okyanusu sahillerindeki İfni üssünü de Fas’a bırakmasıyla ülke bugünkü sınırlarına sahip olmuştur.
  Fas Camisi.jpg
  Fas Kültürü
  Fas kültüründe en önemli olan yerler SUK diye adlandırılan pazar yerleridir. Fas'da dar ve kıvrımlı sokaklar mevcuttur. Fas tarihi eserler olarak Saray, Camii ve Kaleleri ile dikkat çeker. Huttibiye Camisi ise en önemli yapılardan birisidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş