1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Farmokolojik Tedavi Nedir ?

Konu, 'Psikoloji' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  İlaç tedavilerini hiçbiri doğrudan kişide madde kullanmaya yol açan etkeni tedavi etmek için değildir. İlaçlar bunları düzeltmek için anksiyete veya depresyon giderici ilaçlar verilebilir.  Disülfiram alkol alımını azalttığı için kişi alkolü bıraktıktan sonra kullanılan bir ilaçtır.  Naltrexone bir opiyat antagonistidir. Opiyatların bedendeki etkisini ortadan kaldırır. Kişi bu ilacı kullandığı sürece kullandıkları maddenin etkisini yaşamaz. Böylece yanlışlıkla kullanım sonucu başlayan bağımlılık süreci engellenmiş olur. Ancak karaciğer üstüne ciddi yan etkiler yaptığı bilinmektedir. Yerine koyma tedavisi 24 saat etkili bir opiyat agonistidir. Sadece eroini bırakamayan eroin bağımlılarının tedavisinde kullanılır.  Eroin bağımlısına metadon devlet arafından verilir (L alfa metil methadol) bir tür metadondur. Metadona göre en önemli farklılığı daha uzun yarılanma ömrü olması ve hergün ilaç alma gereksiniminin kalkmasıdır. Haftanın üç günü L-AMM uygulaması hasta için yeterli olmaktadır.  Morfin Sülfat uzun etkili bir opiyattır. Bağımlılıktan kurtulamayan kişiye kontrollü olarak morfin verilmektedir. Morfin sülfat uzun etkili olduğu için sık sık ilacın yenilenmesi gerekmemektedir. Aynı zamanda diğer ilaçlar ile kıyaslandığında oldukça ucuzdur. Sigara bırakmak için ise farklı ilaçlar vardır. Bunlardan birisi sigarayı bıraktıktan sonra kişide meydana gelebilecek sorunları azaltmaya yarayan piyasada zyban adıyla satılan bupropion maddesidir. Ayrıca kişideki nikotin yoksunluğunu azaltmak için nikotin içeren ilaçlar da verilebilir. Bu da bir tür yerine koyma tedavisidir.
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Farmolojik tedavi hakkındaki bilgiler yararlı olacaktır.
   
 3. Nursena

  Nursena Admin

  farmokolog nedir diye merak etmiştim farmakolojik tedavi hakkında yararlı bilgiler için teşekkürler canım.
   
 4. A

  Abdullah Yeni Üye

  farmolojik tedavi hakkında güzel bilgiler için teşekkür ederim..
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Farmokolojik tedavi sürecine geçmeden önce terapiler artmalı ve tedaviden önce hasta sosyal hayattan etkilendiği şeyleri görmeli.
   
 6. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Sanirim ilk duyuyorum bu tedavi yöntemini.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş