1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Farabinin Çalışma Alanları Nelerdir?

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  İslam Filozofu Farabinin Çalışma Alanları Hakkında Bilgiler
  Farabinin Çalışma Alanları Nelerdir

  [​IMG]


  Ünlü islam filozofu Farabi Farab kentinde doğduğu için kendine bu isim verilmiştir.

  Farabi ilimleri; fizik, matematik, metafizik ilimler diye üçe ayırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Ona gelinceye kadar ilimler trivium (üçüzlü) ve quadrivium (dördüzlü) diye iki kısımda toplanıyordu. Nahiv, mantık, beyan üçüzlü ilimlere; matematik, geometri, musiki ve astronomi ise dördüzlü ilimler kısmına dahildi.

  Farabi insanı tanımlarken “alem büyük insandır; insan küçük alemdir.” Diyerek bu iki kavramı birleştirmiştir. İnsan ahlakının temeli, ona göre bilgidir; akıl iyiyi kötüden ancak bilgiyle ayırır.

  Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti.Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Farabi (Farsça: فارابی, Arapça: أبو نصر محمد الفاراب Abū Nasr Muhammad al-Fārāb), (d. 870 Farab - ö. 950 Şam), İslam filozofu. İbni Ebi Üseybia,Şemseddin eş-Şehrezûrî'ye dayananlara göre Fars[SUP][1][/SUP][SUP][2][/SUP][SUP][3][/SUP] kimilerince de Farabi'nin El-Türkî nisbesini ilave ederek hareketle Türkî ailenin çocuğu olduğunu iddia eden İbni Halikan'a dayanarak Türk olduğunu söyleyenler de vardır.[SUP][3][/SUP][SUP][4][/SUP] 14. yüzyıl tarihçilerinden İbn Kesir, Farabi'nin Türk filozof olduğunu belirtmektedir[SUP][5][/SUP].
  Asıl adı:Muhammed bin Tarhan bin Uzlug olan ve Batı kaynaklarında "Alpharabius" adıyla anılan Farabi, Farab (Otrar kenti)'da doğduğu için Farabi (Farablı) diye anılır. İlk öğrenimini Farab’da, medrese öğrenimini Rey ve Bağdat’ta gördükten sonra, [COLOR=#0b0080]Harran’da felsefe araştırmaları yaptığı yıllarda tanıştığı [I]Yuhanna bin Haylan[/I]’la birlikte [COLOR=#0b0080]Aristoteles’in yapıtlarını okuyarak gezimciler okulunun ilkelerini öğrendi. [COLOR=#0b0080]Halep’te Hemedani hükümdarı Seyfüddevle’nin konuğu oldu.
  [FONT=sans-serif]Farabi'yi anlatan kitaplar, İslam aleminde [I]Ebul Hasan el-Beyhaki[/I], [I]İbn-el-Kıfti[/I], [I]İbn bu Useybiye[/I], [I][COLOR=#a55858]İbn el-Hallikan[/COLOR][/I][COLOR=#a55858] adlı yazarlar tarafından Farabi'nin ölümünden birkaç yüzyıl sonra gerçekleştirildi. Ama bu yapıtlar, birer araştırma olmaktan çok, Farabi'yle ilgili söylenceleri derliyor,bir felsefeciyle değil, bir ermişi açıklıyordu.
  [FONT=sans-serif]Aristotales’in ortaya attığı madde ve suret kavramını hiçbir değişiklik yapmadan benimseyen, eşyanın oluşumunda, yani yaradılışta madde ve sureti iki temel ilke olarak gören Farabi’nin fiziği de, metafiziğe bağlıdır. Buna göre, evrenin ve eşyanın özünü oluşturan dört öğe (toprak, hava, ateş, su) ilk madde olan el-aklül-faalden çıkmıştır Söz konusu dört öğe, birbirleriyle belli ölçülerde kaynaşır, ayrışır ve içinde bulunduğumuz evreni (el-alem) oluştururlar.
  [FONT=sans-serif]Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Ona gelinceye kadar ilimler [I]trivium[/I] (üçüzlü) ve [I]quadrivium[/I] (dördüzlü) diye iki kısımda toplanıyordu. [I]Nahiv[/I], [I]mantık[/I], [I]beyan[/I]üçüzlü ilimlere; [I]matematik[/I], [I]geometri[/I], [I]musiki[/I] ve [I]astronomi[/I] ise dördüzlü ilimler kısmına dahildi. Farabi ilimleri; [I][COLOR=#0b0080]fizik[/COLOR][/I][COLOR=#0b0080], [I][COLOR=#0b0080]matematik[/COLOR][/I][COLOR=#0b0080], [I][COLOR=#0b0080]metafizik[/COLOR][/I][COLOR=#0b0080] ilimler diye üçe ayırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.
  [FONT=sans-serif]Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti.Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.
  [FONT=sans-serif]Farabi insanı tanımlarken “alem büyük insandır; insan küçük alemdir.” Diyerek bu iki kavramı birleştirmiştir. İnsan ahlakının temeli, ona göre bilgidir; akıl iyiyi kötüden ancak bilgiyle ayırır.[/FONT][/FONT][/color][/color][/color][/FONT][/FONT][/color][/FONT][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş