1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Fakir Baykurt Biyografi-Fakir Baykurt Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  1929’da Burdur’un Yeşiloca ilçesi Akçaköy’de doğdu. Az topraklı köylü bir ailenin çocuğu. 1948'de Gönen Köy Enstitüsü’nü bitirdi çelişkileri yansıttı. 1950-1970 döneminde etkili olan "köy edebiyatı hareketi"nin önde gelen temsilcisi oldu.  ESERLERİ:  ROMAN:

  Yılanların Öcü (1954) Yarım Ekmek (1997).  ÖYKÜ:

  Çilli (1955) Dikenli Tel (1998).  TOPLUM-EĞİTİM YAZILARI:

  Efkar Tepesi (1960) Kale Kale (1978).  ÇOCUK KİTAPLARI:

  Topal Arkadaş Saka Kuşları (1985).  ŞİİR:

  Bir Uzun Yol.  ÖDÜLLERİ:

  1958 Cumhuriyet Gazetesi’nin Yunus Nadi Roman Armağanı Irazca’nın Dirliği ve Yılanların Öcü ile

  1970 TRT Öykü Ödülü Sınırdaki Ölü ile

  1970 TRT ve 1971 Türk Dil Kurumu Roman armağanları Tırpan ile

  1974 Sait Faik Öykü Armağanı Can Parası ile

  1978 Orhan Kemal Roman Armağanı Kara Ahmet Destanı ile de

  1980 Avni Dilligil Tiyatro Ödülü

  1984 Berlin Senatosu Çocuk Yazını Ödülü Almanca’ya çevrilen Barış Çöreği ile

  1985 Alman Endüstri Birliği (BDİ) Yazın Ödülü Gece Vardiyası ile


  [​IMG] 'Onuncu Köy' ve 'Amerikan Sargısı'nın yazarı Fakir Baykurt 1999'da Almanya'da hayatını kaybetti.[/b]  Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından ve edebiyatta gerçekçi yaklaşımı benimseyen Fakir Baykurt 1929'da Burdur'da doğdu.  1948'de Gönen Köy Enstitüsü'nü bitirdikten sonra köy öğretmenliği yaptı. 1955'te Gazi Eğitim Enstitüsü'nü bitirdi. Sivas Hafik ve Şafşat'ta Türkçe öğretmeni olarak çalıştı.  Demokrat Parti döneminde öğretmenlikten alınarak pasif bir göreve getirildi. 1958'de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ilk romanı 'Yılanların Öcü' nedeniyle hakkında kovuşturma açıldıysa da takipsizlik kararı verildi.  1960 muhtırasından sonra ilköğretim müfettişliğine getirildi. Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın kuruluş çalışmalarına katıldı ve başkanlığını yürüttü. Türkiye Öğretmenler Dernekleri Milli Federasyonu genel başkanlığına seçildi.  Türkiye çapındaki ilk öğretmenler boykotunda (1969) bir kez daha açığa alındı. 1971'deki askeri müdahaleden sonran uzun süre tutuklu kaldı.  Fakir Baykurt toplumcu gerçekçi bir yaklaşımla yazdığı kısa öyküler ve köy notları izledi.  Yazılarını Yeditepe seçilmiş hikayelerini ve Beraber dergilerinde yayımladığı öykülerini topladı.  Sonraki öykü kitapları 'Efendilik Savaşı' (1959) tepkilerini ve çelişkilerini yansıttı.  Yazılarında halka mal olmuş deyiş özelliklerine ve deyimlere de yer verdi. Bir dönem göç sorununu ele alarak Almanya'daki Anadolu insanının değişim süreci içinde yeniden biçimlenmesinin getirdiği sıkıntıları farklı bir kültüre uyum sağlamak için gösterilen çabaları çok boyutlu bir şekilde aktardı.  Yapıtları edebi değerinin yanı sıra toplumbilim ve halkbilim yönünden zengin bir kaynak olarak da görülen Baykurt'un kullandığı dil doğal şiirsel bir Halk Türkçesi olarak değerlendirildi.  'Tırpan' ile 1970 TRT ve 1971 TDK ödüllerini 1985'te Şerif Gören tarafından filme çekildi.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  kitaplarında, türk edebiyatı'nın en güçlü kadın kahramanlarını bulabilirsiniz
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  zalimlere karşı her koşulda herdaim direnen ırazca ana'nın büyük yazarı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş