1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Facebook Hayatımızı Değiştiriyor

Konu, 'İnternet' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Facebook’ta insanlar her gün bir sürü farklı paylaşım yapıyorlar Bu paylaşımlar hayatlarımıza iyi ya da kötü yaptığı değişiklikleri de peşi sıra getirmiştir. İşte Facebook’un hayatımızda meydana getirdiği en önemli değişikliklerin 7 tanesi.

  1. Facebook İletişim Şeklimizi Değiştirdi
  Facebook dünyayı daha küçük bir hale getirdi. İster uzakta olan eski bir lise arkadaşınızla sohbet edin, isterseniz de işyerinizdeki iş arkadaşınızla yazışın, Facebook sevdiğiniz insanlarla iletişim halinde olmanızı ya da ara sıra görüşebildiğiniz insanlarla iletişim kurmanızı sağlayarak kendisini ve durduğu yeri her geçen gün sağlamlaştırmaktadır.

  Facebook’un ilk günden beri ücretsiz olması da önemli sayılabilecek bir noktadır. Kullanıcılar kendi kişisel bilgilerini Facebookla paylaşırken “ödeme” yapıyor olsalar Facebook kullanıcı sayısı bu kadar fazla olmazdı. Bedava olduğu için Facebook 1 milyarın üzerinde kullanıcıya ulaşabildi ve bu kadar insanın Facebook kullanması, her geçen gün daha çok insanın kullanmaya devam etmesini sağlıyor.

  2. Facebook Hayatlarımızı Paylaşma Şeklini Değiştirdi
  Facebook hayatımızda paylaşım yapılan en büyük sosyal ağ olarak konumunu korumaktadır. Fotoğraflarımız, düşüncelerimiz, favori videolarımız, filmler ve kitaplar, bunlar hep kişisel paylaşımlardı; ama bu paylaşımlar şimdi sosyal profile entegre edilmiş durumdadır.

  Minyatür bilgisayarlar, yüksek kaliteli kameralı telefonlar neredeyse herkesin cebinde olduğu için paylaşım yapabilme şansı gün geçtikçe daha çok artmaktadır. 2013 verilerine göre Facebook kullanıcıları saniye başına yaklaşık 41 bin gönderi yapılmıştır. Bu da dakikada 2.4 milyon gönderi yapıldığı anlamına gelmektedir.

  3. Facebook İçerik Tüketme Şeklimizi Değiştirdi
  Facebook kullanıcıları sadece kendi kişisel hayatları hakkında paylaşım yapmakla kalmıyor aynı zamanda kendileri için önemli olan haber ve içerik paylaşımı da yapmaktadırlar. Politik haberler, spor haberleri, komik video paylaşımları Facebook’ta hep gördüğümüz paylaşım türleri arasında yer almaktadır.

  İnsanların Facebook’tan haber almaları sürekli internetten yararlanan toplum açısından daha kolay olmaktadır. Kabaca 18-24 yaşları aralarındaki kişilerin %71′i interneti ana haber kaynakları olarak görmekte, 30′larında olan kişilerin %30′u ise haberlerini spesifik olarak Facebook’tan almaktadır.

  4. Facebook Mahremiyete Bakışımızı Değiştirdi
  Facebook elindeki veriler aracılığı ile Facebook adımızı, okulumuzu, arkadaşlarımızı, tuttuğumuz takımı biliyor. Ne tarz markadalardan hoşlandığımızı ve dinlediğimiz müzik bile Facebook verilerinde yer almaktadır. 1 milyardan fazla Facebook kullanıcısı bunun farkında ve kullanıcılar için bu durum kabul edilebilir bir durumdur.

  Gizlilik ayarları çok sık değişen bir sosyal paylaşım sitesi olduğu için bu durum kullanıcıların bu değişikliklere adapte olmasını zorlaştırıyor. Nelerin mahrem olduğu ve Facebook’un hangi bilgileri almakta özgür olduğu ise tartışma konusu.

  5. Facebook Ortadoğu’yu Değiştirdi
  Facebook ayaklananların liderlerinin haber paylaşmalarına da izin vermiştir. Tunus’ta bu dönemde 2 milyon kişinin Facebook üzerinden iletişim içinde olduğu rapor edilmiştir. Mısır’da neredeyse yarım milyon insan sosyal ağ üzerinden protestolar hakkında haberleşmişlerdir. Facebook saldırı olmaması için ve liderlerin kimliklerinin gizli kalması amacı ile bu sayfaları özel olarak korumuştur.

  6. Facebook Zorbalık Kavramını Değiştirdi
  İnternet ortamında zorbalar kendilerini bilgisayar arkasına saklayıp Facebook’ta hiç hoş olmayan şeyler yapabilmektedirler.

  Facebook’un yapısı kolay hedefler yaratılabilmektedir, ve 14-24 yaş arası kişilerin %40′ı elektronik ortamda tacize uğradıklarını bildirmiştir.

  Sanal zorbalığa mağruz kalıp intihar eden kişiler bulunmaktadır. Tecavüze uğradıktan sonra o görüntülerin internete ve sosyal medya sitelerine yayılması da tüyler ürpertici sonuçlar arasında yer almaktadır.

  Facebook bu tür olayları engellemeye çalışmaktadır. Kullanıcılar zorbalığı şikayet ederek bu durumları engelleyebilmektedirler. Fakat bu önlemler insanların zarar görmesini ne oranda engelleyeceğini tahmin etmek zordur.

  7. Facebook İşletmelerin Müşterileriyle İletişim Şeklini Değiştirdi
  Eğer biri bir marka ile ilgili Facebook ya da Twitter’da şikayet ederse markaların müşteri servisleri hemen cevap vermektedirler; çünkü bir markanın en az isteyeceği şey bir müşterinin sosyal medya üzerinden o markayı şikayet etmesi ve bu durumdan insanları haberdar etmesidir. Bu yüzden markaların sosyal medya’dan sorumlu çalışanları olması gerekmektedir. Genel olarak büyük markalar bunu yapmaktadır.

  10 yıldır Facebook dünyayı değiştiriyor ve böyle giderse (ki öyle görünüyor) değiştirmeye de devam edecektir. 1 milyardan fazla kullanıcıyla gelecek 10 yılın Facebook’la nasıl değişeceğini hep beraber göreceğiz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş