1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Excelde Raporlama Nasıl Yapılır?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında muallime tarafından paylaşıldı.

 1. m

  muallime Yeni Üye

  Excelde Raporlama hazırlamak, Excelde Raporlama Nasıl Yapılır? oto servisi için raporlama isteniyor,nasıl hazırlanacağını bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  1) tablonuzda herhangi bir hücre seçiliyken Veri-->Özet Tablo ve Özet Grafik Raporu'nu çalıştırın.

  2) İlk gelen ekranda hiçbir değişiklik yapmadan direkt ileri'ye tıklayın.

  3) "Kullanmak istediğiniz veri nerede?" iletişim kutusu görüntülenecek. tablonuz otomatik olarak seçilmiş olmalı (başlık satırı dahil). seçilmemişse hücre aralığını kendiniz girin ve ileriye tıklayın.

  4) "Özet tablo raporunu nereye koymak istiyorsunuz?" ekranında 'Yeni çalışma sayfası' seçiliyken Yerleşim'e tıklayın.

  5) Yerleşim ekranında sağ tarafta sütun adlarınız, sol tarafta raporunuzun düzeni görüntülenecektir. sağ taraftan "Tarih" alanını tutup sürükleyerek SATIR yazan yere bırakın. daha sonra sırasıyla firma ve şehir'i SÜTUN yazan yere sürükleyin ve bırakın. Tutarı'da VERİ yazan yere sürükleyin ve bırakın. daha sonra Tamama tıklayarak önce bu ekranı kapatın, daha sonra son'a tıklayarak işlemi sonlandırın.

  6) Özet tablo alan listesini kapatın. Genel Toplamları (satır ve sütundakini) isteğinize göre üzerinde sağ tıklayıp "gizle" seçeneği ile gizleyebilirsiniz. daha sonra tarih alanında herhangi bir tarih seçiliyken sağ tıklayıp "gruplandır ve ayrıntıları göster"den "Gruplandır"a girin. burada başlangıç ve bitiş tarihleri otomatik olarak seçilmiştir. alttaki "Ölçüt" kısmından "Yıl"ı seçin (tabi otomatik seçili olan 'ay'ın üzerine tıklayarak seçimden çıkartın) ve tamama tıklayın.

  işte istediğiniz bilgiler ekrana geldi. burada tarih, firma ve şehir'in yanındaki oklara tıklarsanız tümü yerine sadece bir firmanın, şehirin veya tarihin verilerini de görebilirsiniz.

  Özet Tablo işinize çok yarayacak bir özellik olmakla birlikte biraz karmaşıktır. yani böyle forumlarda anlatmakla öğrenilecek birşey değil. zaten ben de öğrenme aşamasındayım. önümde özet tabloyu anlatan kitap açık, oradan yardım alarak yukarıdakileri yazdım. ayrıca yazarken birebir uyguladım, yani yanlış olma şansı yok. anlatmak istediğim, özet tabloyu tam olarak öğrenemezseniz yukarıdakileri sadece ezber olarak kullanabilirsiniz
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Excelde raporlama çok basit yukarıda açıklandığı gibi
   
 4. A

  Abdullah Yeni Üye

  Çok basit yukarıdaki açıklamaya bakılırsa....
   
 5. M

  Misafir Misafir

 6. M

  Misafir Misafir

  Mail adresinizi bu şekilde yazmamınızı öneririm. Botlar.. vs. gibi nedenlerden dolayı sıkıcı spam mailleri alabilirsiniz bu yüzden. Bilginize, kolay gelsin.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş