1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Evliyaların Söylediği Önemli Sözler

Konu, 'Güzel Sözler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Evliyalar Tarafından Söylenmiş Özlü Sözler ,
  En Güzel Evliya Sözleri ,

  EVLİYALAR TARAFINDAN SÖYLENMİŞ ÖNEMLİ SÖZLER....


  * En büyük nimet nefs den kurtulmaktır. Çünkü kul ile Allah arasında en büyük perde nefisdir. O halde esas iş nefsi köreltmektir. Hayat nefsin ölmesinde, kalbin dirilişi nefsi öldürmededir. (EBU BEKR SEYDELANİ)

  * Ömrünü faidesiz boş şeyler ile geçiren, tarlaya tohum ekme vaktini kaçırmış olur. Vaktinde tohum ekmeyen ise hasat zamanında pişman olur.(Ebu BEKR SIDDIK)

  *Allah için haline sabreden fakir,Allah'a şükreden zenginden daha değerlidir.Haline şükür edebilen fakir ise şükür eden zengin ve sabır eden fakirden daha üstündür. (Abdulkadir Geylani Hazretleri)

  * O'nu (Allah'ı) andıkça, seviyorsun demektir. O seni anıyorsa sevilenlerdensin !(Abdulkadir Geylani Hazretleri)

  * Gururlu olmayınız, nefsinizle mücadele riyazet ediniz Peygamberimiz (s.a.v) hep riyazet çekmiş, zenginlik istememiş, arpa ekmeğini bile doyuncaya kadar yemememiştir.(Mevlana Celalettin Rumi Hazretleri)

  * Az konuşmalıdır. Altı yerde dünya kelamı ile meşgul olanın otuz yıllık kabul olunmuş ibadeti red olunur.
  Mescidde, ilim meclisinde, ölü yanında, kabristanda, ezan okunurken, Kuran-ı Kerim okunurken. (Mevlana Celalettin Rumi Hazretleri)

  * Ben tenden kurtulurum,o hayalden kurtulur, varayım kavuşmanın sonu böyle bulunur. (Hz Mevlana C. Rumi'nin ölmeden önceki sözleri)

  * Edeb; hududa riayet etmektir. En büyük edeb ilahi hududu muhafazadır. (Abdulhakim Arvasi)

  * Küfür ve cezanın zamanla alakası yokktur. Tek anlık küfrün cezası ebedidir. (Abdulhakim Arvasi)

  * Allah'dan birşey isteyen, ona sıfat ve isimleri ile dua eder. Fakat zatını murad eden ,ona ancak zatı ismi olan ALLAH ile yönelir. (BAYEZİD-İ BİSTAMİ HAZRETLERİ)

  * Küçük günahlara ehemmiyet vermeyen, kısa zamanda büyük belalara düşer. (AHMET ASIM ANTAKİ)

  * Bir hata işlediğinizde , Allah'dan mağfiret (bağışlanma) isteyiniz, çünkü hatalar,insanlar yaratılmadan önce yaratılmıştır. Bütün helak hatada ısrardadır.(CAFER-İ SADIK)

  * Namaz her takva sahibi için yakınlıktır. Hac her güçsüzün cihadıdır. Bedenin zekatı oruçtur. Amel etmeden karşılık bekleyen yaysız ok atana benzer. (CAFER-İ SADIK)

  * Takvadan üstün azık yoktur. Susmaktan güzel şey yoktur. Yalandan büyük hastalık yoktur. (CAFER-İ SADIK)

  * Bir kimsenin rızkı daralırsa, istiğfara devam etsin ! (CAFER-İ SADIK)

  * Bir kimse sevdiği bir malının elinde kalmasını isterse baktıkça maşaallah La illa billah Allahın dilediği olur. Kuvvet onundur desin. (CAFER-İ SADIK)
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  • Hz Ömer Sözleri / Ömer bin Hattab
   [*]İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.
   [*]Şu ümmet için en çok korktuğum şey, dili ve sözleri ile âlim; kalbi ile cahil olan kimselerdir.
   [*]Adalet mülkün temelidir.
   [*]İnsanları düzeltebilmemiz için önce kendimizi düzetmemiz gerekir.
   [*]Gözü haramdan korumak, en güzel şehvet perdesidir.
   [*]Bir insanın şöhretine ve görünüşüne aldanma namaz ve niyazına bakma aklına ve doğruluğuna bak.
   [*]İnsanların en cahili, ahiretini başkasının dünyası için satandır.
   [*]Şiddet göstermeden güçlü, kuvvetli; zayıflık belirtmeden yumuşak ol.
   [*]Ölümü, yattığın zaman yastığının altında, kalktığın zaman burnunun ucunda bil!
   [*]Tevbe edenlerle oturun, onların kalbleri yumuşak olur.
   [*]Namaz Kılan Yaşlıyı Severim Ama Namaz Kılan Gence Aşığım.
   [*]Borcunu azaltırsan hür yaşarsın, Günahlarını azaltırsan rahat ölürsün.
   [*]Bir adamı adaletsizce övmek onu boğazlamaktır.
   [*]Kendi nefsinde görmediğin bir ayıbı, başkasında görmen ne büyük ayıptır.
   [*]Adalet olmadıkça. YÖNETİMİN FAYADASI OLMAZ Edep olmadıkça. ASALETİN FAYDASI OLMAZ Cömertlik olmadıkça. ZENGİNLİĞİN FAYDASI OLMAZ Güven olmadıkça. SEVİNCİN FAYDASI OLMAZ Kanaat olmadıkça. FAKİRLİĞİN FAYDASI OLMAZ Alçak gönüllülük olmadıkça. YÜKSELMENİN FAYDASI OLMAZ -ALLAH’ın başarıya ulaştırması olmadıkça. ÇALIŞMANIN FAYDASI OLMAZ.
   [*][COLOR=#a52a2a]Hz.Ömer Hızla Camiye Koşan Çocuğun Kolundan Tutatarak. Daha Küçüksün ßu Acelen Ne Dedi ? Çocuk: Dün ßenden Daha Ufak ßirisi Öldü.[/COLOR]
   [*][COLOR=#a52a2a]Fazla gülmeyi terk edene heybet verilir. Fazla konuşmayı terk edene hikmet verilir. Fazla yemeği terk edene ibadetin lezzeti verilir. Mizahı terk edene zarafet verilir. Dünya sevgisini terk edene ahiret sevgisi serilir.
   [*][COLOR=#a52a2a]Ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam. İçimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım.
   [*][B][COLOR=#a52a2a]Beni en çok şaşırtan şey, bir kimsenin, Allah’ı bilip, O’na isyan etmesi; Şeytan’ı bilip ona itaat etmesi ve dünyayı bilip ona meyletmesidir.[/COLOR][/B][COLOR=#a52a2a]
   [*][COLOR=#a52a2a]Namaz seni yolun yarısına ulaştırır, oruç da hükümdarın kapısına ulaştırır. Sadaka ise, hükümdarın huzuruna çıkarır.
   [*][COLOR=#a52a2a]Âhiret işlerinde zarar etmektense, dünyaya ait işlerde zarar ediniz. Böylesi sizin için daha hayırlıdır.
   [*][COLOR=#a52a2a]Oburluktan sakınınız, zira oburluk bu dünyada hamallık öldükten sonra ise pis kokudur.
   [*][COLOR=#a52a2a]Hakkımda hangisinin daha hayırlı olduğunu bilemediğim için darlık ve bolluk günlerimin hiçbirine aldırış etmedim.
   [*][COLOR=#a52a2a]Dicle kenarında bir kurt bir koyunu yese, Allah adaleti gelir onu Ömer'den benden sorar.
   [*][B][COLOR=#a52a2a]Bana ayıplarımı, kusurlarımı söyleyen kimse Allah-ü teâlânin merhametine kavuşsun.[/COLOR][/B][COLOR=#a52a2a]
   [*][COLOR=#a52a2a]Kişiye imandan sonra verilen şeylerin en hayırlısı saliha kadındır.
   [*][B][COLOR=#a52a2a]İnsanlığın şerefi aklıyla, asaleti diniyle; şahsiyeti ahlakıyladır.[/COLOR][/B][COLOR=#a52a2a]
   [*][COLOR=#a52a2a]Arkadaş çokluğu, zamanın felaketlerine karşı bir destek ve yardımdır.
   [*][B][COLOR=#a52a2a]Amellerin efdali, farzları yapıp haramlardan kaçınmak ve katında sâdık niyetdir.[/COLOR][/B][COLOR=#a52a2a]
   [*][COLOR=#a52a2a]Helâlin onda dokuzunu harama düşmek korkusu ile terk ederdik.
   [*][B][COLOR=#a52a2a]Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin. Amellerinizi tartılmadan önce tartınız.[/COLOR][/B][COLOR=#a52a2a]
   [*][COLOR=#a52a2a]Mescidde oturan kimse, Allahü teâlâ’nin huzurunda bulunuyor demektir.
   [*][B][COLOR=#a52a2a]Bir kimse her kimle şakalaşırsa, onun gözünde küçülür ve heybetsiz olur.[/COLOR][/B][COLOR=#a52a2a]
   [*][COLOR=#a52a2a]Allahü teâlâ baskasına acımayana acımaz, affetmeyeni affetmez, özür kabul etmeyenin özrünü kabul etmez.
   [*][B][COLOR=#a52a2a]Tevazunun başı, bir müslüman ile yolda karşılaşırsan ilk önce selamı senin vermen, bir mecliste en geride oturmaya razı olman ve şöhretten uzak durmandır.[/COLOR][/B][COLOR=#a52a2a]
   [*][COLOR=#a52a2a]Tevbe’den maksad günahı bilip yapmamaktır. Amel-i salihte bulunmaktan maksad, kendini beğenmemektir. Şükürden maksad, aczini itiraf edip kulluğu bilmektir.
   [*][B][COLOR=#a52a2a]Allah’a itaat eden büyük zatların sözlerine dikkat edin. Çünkü onlar tarafından gerçekler tecelli eder ve onu konuşurlar.[/COLOR][/B][COLOR=#a52a2a]
   [/color][/COLOR][/color][/COLOR][/color][/COLOR][/color][/COLOR][/color][/COLOR][/color][/COLOR][/color][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/color][/COLOR][/COLOR]
  [COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][COLOR=#a52a2a][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color][/color]
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş