1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Evliya Çelebi Biyografi-Evliya Çelebi Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Çoğu kendi ağzından derlenen bilgilere göre Farsça ve Rumca bilirdi.  Sesi de güzel olan Evliya Çelebi Evliya’nın teyzesinin kocasıydı.  O günden sonra dört yıl süreyle sarayda padişah musahibi olarak kalmış 1640 yılında meşhur seyahatlerine başlamıştı.  Kendi ifadesine göre heyecandan dili dolaşmış: Seyahat Ya Resulûllah!. diyerek ondan seyahat dilemiştir.  Şefkatli ulu Peygamber ardından Trabzon´a yolcu olmuştur.  Evliya Çelebi ünlü Seyahatname’si böylece doğmuştur.  Artık elçilikler onun için tam bir fırsattır.  1650 yılında gezileri Osmanlı Devleti sınırlarını da aşmıştır.  Kendisini (Seyyah-y âlem ve nedim-i beni âdem Evliya-yı bî-riyâ) yani (Dünya gezgini seyahat edebiyatımıza ölümsüz bir eser kazandırmıştır.  Ziyaret ettiği yerlerin tarihçesi sanat ve inceleme hazinesi olarak büyük önem taşır.  Evliya Çelebi´nin soyu onun sülâlesinin de Ahmet Yesevî´ye ulaştığını yazar.  Evliya Çelebi 70 yılı aşkın bir hayat yaşamış ve bu ömrünün 50 yılını seyahatlerde geçirmiştir. Üç yüz yıl önceki Osmanlı İmparatorluğunun hemen bütün şehirlerini ve kasabalarını gezen Çelebi´nin ünlü Seyahatname’sinden öğrenilmektedir.  Gittiği başlıca yerler şunlardır: Anadolu Kafkasya ve İran.  Dolaştığı yerlerin âdetlerini onun e?siz eserine bamba?ka bir renk katmy?tyr.  Evliya Çelebi Seyahatnâmesi okuyucuyu sürükler. XVII. yüzyıl tüm yaşantısıyla Evliya Çelebi´nin ekranında görünür.  Bu büyük eser 10 dan fazla yabancı dile çevrilmiştir.  Evliya Çelebi´nin ne zaman öldüğü 1682 yıllarına doğru istanbul´da öldüğünü kaydederler.

   
 2. r

  rodali Yeni Üye

  seyahatnamesini, at üzerinde seyir halindeyken yazdığı rivayet olunan tasvirci gezgindir. elimizden tutup bizi kale kale, cami cami gezdirir. özellikle istanbul'u baştan kurmuştur.
   
 3. H

  Hoca Yeni Üye

  seyahatnamesi günümüz türkçesi ile yeniden yayına hazırlanmış olan gezgin.
   
 4. M

  Muhibbi Yeni Üye

  seyehatnamenin bir bolumunde sinoptan mersine kadar bir sincabin agactan agaca ziplayarak gidebilecegini soylemistir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş