1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Evlilik Sözleşmesi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Konu, 'Evliliğe Hazırlık' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Evlilik Sözleşmesi Nedir ? Nasıl Yapılır ?
  Evlilik Sözleşmesi Neden Yapılır ? Evlilik Sözleşmesi Şartları Nasıl Belirlenir ?

  [​IMG]
  İnsanlar bazen boşanma ihtimaline karşı kendilerini garantiye almak için evlilik sözleşmesi yapmayı ister.
  Evlilik sözleşmesi, eşleri hukuksal olarak koruyan bir sistem. Amacı eşlerin evlilik süresince edindikleri malları, evliliğin sona ermesinde nasıl paylaştırılacağını belirlemektedir..

  Evlilik sözlesmesinde hangi konuların yer alacağını çiftler birlikte belirleyerek noterde onaylatabilirler.
  Zaten evlilik sözlesmesi ile birlikte yeni medeni kanunda yer alan mal varlığı paylasımınında hangisini seçeceklerinide belirtirler. Asağıdaki seçeneklerden kendileri için uygun olanı belirtirler.

  Mal ayrılığı
  Mal ortaklığı
  Paylasmalı mal ayrılığı
  Edinilmis mallara katılım

  [​IMG]

  Uzman Psikolog Mine Eren, evlilik sözleşmesiyle ilgili açıklamaları şöyle;

  Evlilik sözleşmesi, içerik ve tanımı gereği oldukça soğuk, olumsuz tarafı çağrıştıran bir şey. Bu nedenle yapılıp yapılmaması üzerinde çok fazla tartışılıyor. Kişiler ömür boyu mutlu olarak sürdürecekleri evliliklerinin bir gün biteceğini farz ederek öncesinde üzerinde konuşuyor olmalarının, evliliğin tılsımını bozacağına inanarak yapmak istemiyor. Bu nedenle çok fazla kişi tarafından yapılmıyor. Kişiler, doğru bulduklarına inansalar bile, uygulamaya gelince çok da gerçekleştirmiyorlar. Yine de evlilik sözleşmesi ilk çıktığı ve konuşulmaya başlandığından bu yana kişiler tarafından kabulünde ciddi bir artış var. Özellikle kadınlar tarafında. Site üzerinde yaptığımız araştırma sonuçlarına baktığımızda oranın yarıya yaklaşmak üzerinde olduğunu görüyoruz. Kişilerin, yaşları ve yaşanmışlıkları arttıkça daha somut, görünebilen, risk faktörlerini göz önüne almaya başlıyor. Bu nedenle yaş arttıkça sözleşmeye daha olabilir gözüyle bakıyorlar. Kişiler, bir boşanma deneyimi geçirince bir sonrası için olası boşanma sürecinin maddi bölümünün daha az sarsıcı geçmesi için evlilik sözleşmesine daha sıcak bakıyorlar. Böylelikle boşanma esnası ve sonrasında psikolojik olarak daha az örselenmeye yönelik kendilerini korumaya alıyorlar.

  Yaklaşık 10.000 üyenin katıldığı bir anket sonucuna göre bekarların çoğunluğu evlilik sözleşmesi yapmayı doğru bulmuyor.
  Ankete katılan kadın üyelerin yaklaşık %65 i Evlilik sözleşmesi yapmayı doğru buluyor musunuz? sorusuna Hayır cevabını verdi. Erkeklerin ise %45 i bu soruya Evet dedi.

  Ankete katılan boşanmış üyelerin ise yaklaşık %50 si evlilik sözleşmesi yapmayı doğru bulduklarını belirttiler. Anketin sonuçları yaş gruplarına göre analiz edildiğinde ise 40 yaşın üstündeki üyelerin %50 sinin evlilik sözleşmesi yapmayı doğru buldukları ortaya çıktı. 18-29 yaş ve 30-39 yaş aralığındaki üyelerin çoğunluğu ise evlilik sözleşmesi yapmayı doğru bulmadığını belirtti.

  Peki Siz Ne Düşünüyorsunuz? Evlilik Sözleşmesi Yapar mısınız?
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Yeni çıkan kanunlara göre evlilik sözleşmeyede gerek olmadıgını düşünüyorum tüm mallar yarı yarıya kanunen ortak oluyor
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Konuda ki resim boşanmış eşlere dönmüş Göksel :) bu nedenle cezalısın.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş