1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Evhamlı Anne Sendromu Nedir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Evham kısaca bir kaygı bozukluğu işareti olarak bilinmektedir. Çocuğun her davranışının altında kötü bir şey arama, çocuğunuzun her attığı adımı kontrol etme, tutum ve davranışlarınızla çocuğunuza kaygılı durumunuzu hissettirme, kafanızın içerisinde sürekli felaket görüntülerinin oluşumu annede kaygı bozukluğu ifadesi olarak bilinmektedir.

  Evhamlı annelerden sık sık canın yanar, aman dikkat et, düşersin gibi ifadeleri duyabilirsiniz.

  Çocuklar büyüyüpte kendi kararlarını kendileri alana kadar ebeveynlerinin sorumlulukları altındadır. Çocuğun anneden ayrı bir birey olabilmesi 3 yaşından itibaren başlayabilmektedir. Çocuk sosyalleşmeye başladığı andan itibaren ebeveynlerini ve kendisinden büyüklerini rol- model almaya başlar. Çocuk annesini yani evhamlı anne modelini kendine benimseyebilir. Bu durumda kaygılı, çekingen ve korkak çocuk yetiştirmeye varabilen sonuçlar doğurabilmektedir.

  Aynı zamanda anne olmadan bir yer gidemeyen; bireyselleşemeyen; arkadaşlık kurmakta zorlanan; annesiz terk edilmişlik duygusunu yaşayan bir birey olma hissiyatını yaşayan birey olabilme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
   
 2. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Evham bir hastalıktır yavaş yavaş panik atak sonra da şizofren yapar insanı dikkat etmek lazım.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş