1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Eve Girerken Yada Evden Çıkarken Hangi Dualar Okunur

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Haneler kişilerin bereket kapısıdır, evlerden içeri girerken dua etmek biz Müslümanlar için yapılması hoş olan şeylerdendir, Evinize girerken ve çıkarken hangi duayı okumanız gerektiğini daha iyi öğrenmeniz adına yardımcı olacağız.
  [​IMG]
  Peygamberimiz Hazreti Muhammed SAV. evinden çıkarken okuduğu dualardan bir tanesi şudur;

  Bismillah. Tevekkeltü alellah. Allahümme innî eûzü en udille ev udalle. Ev ezille, ev üzelle. Ev ezlime, ev uzleme. Ev echele, ev yüchele aleyye.

  Peygamberimizin evinden çıkarken okumuş olduğu bu güzel duanın anlamı şöyledir;

  Allah'ın ismi şerifini zikrederek evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a tevekkül ediyorum. Allah’ım, doğru yoldan sapmaktan, başkalarını saptırmaktan; hataya düşmekten, başkalarını da düşürmekten; haksızlık etmekten, haksızlığa uğramaktan; hürmetsizlik ve cahillik etmekten, yahut bunlara maruz kalmaktan sana sığınırım.

  Ayrıca Evden çıkarken okunması önerilen kısa bir dua örneği şöyledir;

  Bismillâh tevekkeltü alallâh. Lâ havle velâ kuvvete kuvvete illâ billâh.

  Anlamı şudur ;

  Allah’ın ismiyle (Allah’ın ismini söyleyerek) evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah'a dayandım. (O’na dayanıyor, O’na güveniyorum) Güç ve kuvvet ancak ve ancak Allah’ın yardımıyla olur.

  Eve girerken okunması tavsiye edilen duaya bir örnek verecek olursak;

  Allahümme inni es’elüke hayra’l-mevleci ve hayra’l-mahrec. Bismillâhi velecnâ ve bismillâhi harecnâ ve alellâhi -Rabbine- tevekkelna.
  Eve girerken okunması tavsiye edilen duanın anlamı şöyledir;

  Allah’ım! Evime her giriş ve çıkışımda senden hayır ve iyilik dilerim. Hayırlı bir şekilde girmeyi ve hayırlı bir şekilde çıkmayı istiyorum Allah’ım senin mübarek adını anarak (Bismillâh diyerek evimizden) çıktık. Rabbimiz Allah’a dayandık. Ey Rabbimiz sana tevekkül ettik Sana dayanıp, sana güvendik.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. _

  _Caroline_ Yeni Üye

  Herkesin evinde huzur bereket ve güzellik bulması dileklerimle dua ediyorum.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş