1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Evde Çocuklarla Oynayabileceğiniz Oyunlar

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Çocuğunuzla evinizde kaliteli zaman geçirme düşüncesi içerisinde iseniz sizlere tavsiye edeceğim güzel oyunları oynayabilirsiniz. Böylece hem birlikte vakit geçirmiş olacak; hem de onları mutlu edip gelişimlerine katkı sağlamış olacaksınız. Çocuğunuzun tv karşısında ya da bilgisayar karşısında fazla vakit kaybetmesini istemiyorsanız bu oyunlar sizler için oldukça faydalı olacaktır. Özellikle 4- 5 yaş grubunun oynayabileceği bu eğlenceli oyunlardan bazıları şu şekildedir:

  *Yemek pişirme oyunu: Onunla kurabiye yapabilirsiniz. Ya da soslu makarna yapabilirsiniz. Ama yemek ya da hamur işinin her aşamasına katkı sağlamasına yardımcı olun. Siz hamuru yaparken malzemeleri sırası ile o kaba döker ve şekil verirken onu tek başına bırakıp kendini değerli hissetmesi adına ona yardımcı olmuş olursunuz. Makarna yapacaksanız makarnayı o ekleyebilir. Sizin denetiminizde sos hazırlarken malzemeleri yıkayabilir; pişme aşamasında yanında durarak sosu karıştırmasına yardım edebilirsiniz.

  *Sıcak soğuk oyunu: Bu yaş grubu çocukların çok sevdiği bu oyunu evde ailece oynayabilirsiniz. Bir yere bir nesneyi sakladıktan sonra çocuğunuz evde onu ararken nesneye yaklaştığında “sıcak” diye, uzaklaştığında ise “soğuk” diye nesnenin bulunması için çocuğunuza yardımcı olun. Bu oyunu, nesnenin yerini belirtmek için el çırparak da oynayabilirsiniz. Sakladığınız nesneye yaklaştıkça el çırpmayı kuvvetlendirip, uzaklaştıkça yavaşlatın. Sonra o nesneyi saklasın, siz arayın.

  *Televizyon oyunu: Çocuğunuzla birlikte, karakterlerini iyi tanıdığı bir televizyon programını izlerken, ondan gözlerini kapatarak dikkatle programı dinlemesini isteyebilirsiniz. Hangi karakterin konuştuğunu sorun. Daha sonra çocuğun gözünü açarak doğru cevap verip vermediğini görmesine izin verin. Oyunu program boyunca sırayla oynayarak çocuğunuzun düşünme becerisini geliştirebilirsiniz.
  cocuk-oyunlari.jpg
  *Sınıflandırma oyunu:Boya kalemleri, bozuk paralar, çubuklar, bardaklar, kaşıklar, çakıl taşları gibi pek çok eşyayı bir araya getirip bu nesnelerden herhangi birinden oluşan bir grubu masaya yayın. Veya hakkında konuşabileceğiniz nesne grupları bulup çocuğunuzdan bu nesneleri uzunluk, ağırlık, adet ve renklerine göre sıralamasını isteyebilirsiniz. Farklılıklar hakkında konuşup “mavi ve yuvarlak olanlar” gibi renk ve şekillerine göre sınıflandırma yapmasını isteyebilirsiniz. Çocuk bunu başardıktan sonra farklı nesneleri ebat veya ağırlığına göre sıralamasını isteyerek bu oyun ile onun matematik becerisinin gelişmesine destek olabilirsiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Aslında sınırları daraltıyoruz her yer oyun alanı çocuklar için onları katagorize etmemek lazım.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş