1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Evcil Hayvanlar ve Alerjileri Nelerdir?

Konu, 'Hayvanlar Alemi' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Evcil hayvanların tüyleri, salyaları, derileri ve idrarlarında alerjik etkiler yaratan maddeler bulunmaktadır. Bu etken maddeler insanlar üzerinde olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Her köpekte alerjen etkenler oluşturan sebepler bulunmaktadır. Deri döküntüleri evcil hayvan üzerine yapışarak evcil hayvan alerjenleri olarak insanlara taşınabilmektedir. Bazı insanlar alerjiye sebep olan etkenleri farklı tepkilerle karşılaşırlar. Tüyleri daha az dökülen köpekler arasında Bedlington Teriyeri, bichon frise, irlandalı su spaniyeli, Kerry blue teriyer, Maltesse, poddle, Portekiz su köpeği, schnauzer, yumuşak tüylü Wheaten Teriyer, Meksikalı tüysüz köpek yer almaktadır. Bu köpekler aynı zamanda deri döküntüsü olmayan köpekler olarak bilinmektedir. En alerjenik köpekler arasında ise Poodles ve Yorkshire teriyerleri olarak bilinmektedir. Kalıtsal kepek problemi yaşayan köpekler ise spanieller, springer spanielleri, baseler, West Highland beyaz teriyerleri, daksundlar, Labrodorlar, golden retrieverlar, Alman çoban köpekleri olarak bilinen köpeklerdir. Köpeklerin bulunduğu yerlerde bulunan toz keneleri de alerjiye sebep olmaktadır. Köpeğinizi bodrumunuzda besliyorsanız 1 yıl sonra yerini mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir. Kedi salyası güçlü alerjenik maddeler taşımaktadır. Kıl boyunun önemli olmadığı alerjenik kedilerde ise kedi salyası ile alerjenik maddeler taşınabilmektedir. Sibirya kedileri ve Mavi Rus kedileri en az alerjik etken yayan kediler arasında yer almaktadır. Köpek alerjileri arasında öksürme, hapşurma, hırıltı, kaşıntılı gözler, akan- kaşıntılı burun, hapşırma, cilt testleri yer almaktadır.
   
 2. Orko

  Orko Bilgi Sihirbazı.

  Şahsen ev olsun iş yeri olsun hayvan beslerken çok dikkat etmek gerekiyor, her insan ile her hayvan aynı ortamda yaşayamaz bu doğaya aykırıdır.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Hayvan beslemek ciddi derecede zaman isteyen birsey, bende istiyorum bir papagan felan ama zaman cok bol olmasi gerekiyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş