1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Esmer Buğdayın Sağlığa Faydaları Nelerdir

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında ATİYE tarafından paylaşıldı.

 1. A

  ATİYE Yeni Üye

  Esmer Buğdayın Sağlığa Faydaları


  [​IMG]


  Organik beslenmenin giderek yaygınlaştığı son dönemlerde esmer buğday da kendine önemli bir yer tutuyor.Esmer buğdayın besin değeri oldukça yüksektir. 100 gramında 328 kaloridir.65.3 gr karbonhidrat, 10.8 gr protein, 2.6 gr. yağ, 12.1 gr lif, 2.8 mg demir, 2.4 mg. çinko içerir.


  Esmer buğdayın faydaları

  ~~ İnsan vücudu, esmer buğdayda bulunan proteinin %74’ünü kullanabilmektedir. Bu oran bitkisel proteinler içinde (kahverengi pirinç %70, buğday %67, soya %61) en yüksek kullanım oranıdır.

  ~ Esmer buğdayda bir protein olan gluten bulunmaz. Çölyak hastaları için idealdir bu yönüyle.

  ~ Kompleks karbonhidratların oranı % 75’tir. Kan şekerimizi hızlı yükselten ve boş kalori olarak bilinen basit karbonhidrat oranı az; yavaş yükselten kompleks karbonhidrat oranı daha yüksektir. Böylelikle kan şekerini optimal bir seviyede tutar.

  ~Yağ oranı(%2)yok denecek kadar azdır. Bu nedenle son yıllarda insan beslenmesinde tercih edilen yüksek besin değerleri içeren ancak düşük kalorili diyetler için son derece uygun bulunmaktadır.

  ~ İnsan vücudunda istenmeyen kolesterolün azaltılmasında da etkilidir. Esmer buğdaydaki steroller kan serumunda kolesterol artışını engeller.

  ~B1 ve B2 vitaminleri, potasyum, magnezyum, fosfat, mangan, fosfor, kalsiyum, demir çinko, lif, flavonoid rutin açısından çok zengindir.

  ~ Yüksek tansiyon ve kansızlıkta çok önemli olan potasyum, magnezyum, fosfor ve demir esmer buğdayda bol miktarda bulunur.

  ~ Düzenli olarak günde 30 gr tüketilirse yaş ve kilo önem taşımadan yüksek kan basıncını düşürdüğü tespit edilmiştir.

  ~ Japon araştırmacılar esmer buğdayın iltihaplanmayı, aşırı terlemeyi, burun kanamasını iyileştirdiğini ve önlediğini ve posa içeriği nedeniyle bağırsak fonksiyonlarının iyi bir şekilde devamlılığını sağladığını bildirmişlerdir.


  ~ Yapısında % 4-6 oranında rutin mevcuttur. Yapılan araştırma sonuçları rutin’in kılcal damarları güçlendirerek varis oluşumunu önlediğini ortaya koymuştur.

  ~ Göğüs kanserine ve kalp hastalıklarına karşı kalkan görevi gören enterolaktonlar gibi lignanlar içerir.

  ~ Günde 100 gram esmer buğday, yetişkin bir insanın sinir sistemi sağlığı için gerekli günlük Vitamin B1 ihtiyacının %40'ını karşılar.
   
 2. S

  Sinel Yeni Üye

  Esmer Buğday sağlığa oldukça faydalıdır. Esmer Buğday unundan yapılmış ekmekler çok fazla tercih ediliyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş