1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Esma İ Hüsna Ne Demek ?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Esma İ Hüsna Nedir ? , Esma İ Hüsna Hangi Hadiste Geçer ?
  Esmaül Hüsna Ne Demektir ? ,


  Esma-i Husna, Allah'ın güzel isimleri demektir.

  Bir ayet-i kerimede:

  En güzel isimler O'nundur Allah'ındır el-Haşr, 24) buyurulmaktadır.

  Diğer bir ayette de; en güzel isimlerin Allah'a ait olduğu belirtildikten sonra, bu isimlerle dua edilmesi tavsiye olunmaktadır (el-A'raf, 180).Allah'ın isimleri tevkifidir. Yani, Allah hakkında ancak ayet ve hadislerde zikri geçen ve söylenmesine izin verilmiş olan isimler kullanılabilir. Rastgele isim izafe edilemez.

  Şah-ı Nakşıbend Hazretleri(k.s.) bu hadisle ilgili olarak buyurur ki:

  Bu hadis-i şerifteki Ahsa kelimesinin bir manası, saymaktır. Diğer bir manası ise, bu ism-i şerifleri öğrenip bilmektir. Bir manası da, bu esma-i şerifin mücibince amel etmektir. Mesela: Rezzak ismini söylediği zaman, rızkı için asla endişe etmemeli. Mütekebbir ismini söyleyince, Allahü Teala'nın azametini ve kibriyasını düşünmelidir.

  Esmaül Hüsna Allahın 99 ismi şöyledir

  Allah, er-Rahman, er-Rahim, el-Melik, el-Kuddüs, es-Selam, el-Mü'min, el-Müheymin, el-Aziz, el-Cebbar, el-Mütekebbir, el-Halık, el-Bari', el-Musavvir, el-Gaffar, el-Kahhar, el-Vehhab, er-Rezzak, el-Fettah, el-Alim, el-Kabıd, el-Basıt, el-Hafıd, er-Rafi, el-Muiz, el-Müzill, el-Basir, es-Semi’;, el-Hakem, el-Adl, el-Latif, el-Habir, el-Halim, el-Azim, el-Gafür, eş-Şekür, el-Aliyy, el-Kebir, el-Hafiz, el-Mukit, el-Hasib, el-Celil, el-Kerim, er-Rakib, el-Mücib, el-Vasi’;, el-Hakim, el-Vedüd, el-Mecid, el-Bais, eş-Şehid, el-Hakk, el-Vekil, el-Kaviyy, el-Metin, el-Veliyy, el-Hamid, el-Muhsi, el-Mübdi, el-Muid, el-Muhyi, el-Mümit, el-Hayy, el-Kayyüm, el-Vacid, el-Macid, el-Vahid, es-Samed, el-Kadir, el-Muktedir, el-Mukaddim, el-Muahhir, el-Evvel, el-Ahir, ez-Zahir, el-Batın, el-Vali, el-Müteali, el-Berr, et-Tevvab, el-Müntakim, el-Afüvv, er-Raüf, Malikü’;l-Mülk, Zü'l-Celali ve'l-İkram, el-Muksit, el-Cami', el-Ganiyy, el-Muğni, el-Mani', ed-Darr, en-Nafi’;, en-Nür, el-Hadi, el-Bedi’;, el-Baki, el-Varis, er-Reşid, es-Sabür.
   
 2. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Esmaül Hüsna bebeklere çocuklara çok iyi geliyor ağlayan bebekler bile onu duyunca sakinleşiyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş