1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Eşler Arasındaki Tatbik Edilecek Mal Rejimi Hakkında Bilgi

Konu, 'Hukuk Köşesi' kısmında Avukat Canan tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Avukat Canan Yeni Üye

  Eşler Arasında Tatbik Edilecek Mal Rejimi Noter ilemi yapılmakta mahkeme kararı sadece bunun için yeter mii? Öncelikle mal rejiminin tanımın yapılması gerekiyor.

  4721 sayılı yeni Türk Medeni Kanunu ile Aile Hukuku bölümünde önemli değişiklikler yapılmış, önceki kanunda erkekle kadın arasında eşit olmayan hak ve ödevler getiren hükümler kaldırılarak, yeni ve eşitliğe dayanan hükümler getirilmiştir.

  Yeni Medeni Kanun ile yapılan en önemli değişikliklerden birisi, eşler arasında kanuni rejim olarak edinilmiş mallara katılma rejiminin kabul edilmesi olmuştur.Eski Medeni Kanun döneminde, eşler arasında evlilik birliği sona erdiğinde, evlilik içerisinde edinilen mallar kimin üzerine kayıtlı ise, onun üzerinde kalmaya devam etmekte, diğer eş yasal olarak hiçbir hak ve alacak talep edememekte idi.

  4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile eşler arasındaki mal rejimleri yeniden düzenlenmiş ve eski yasal mal rejimi olan Mal Ayrılığı Rejiminin yerine, kanunun yürürlük tarihi olan 01 Ocak 2002 tarihinden sonra, aksine sözleşme yapılmadıkça Yasal Mal Rejimi olarak Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi kabul edilmiştir.

  MAL REJİMİ TANIMI

  Eşlerin evlilik esnasında ve evlilik süresince sahip oldukları malvarlıklarının yönetimi, tasarrufu ve birbirlerinden olan hak ve alacakları ile sorumluluklarını ve yine eşlerin sözleşme serbestisinin sınırlarını, evliliğin devamı esnasında ve evlilik sona erdiğindeki malvarlığı durumlarını, malların tasfiye esasını belirleyen kurallara “mal rejimi” denir.

  MAL REJİMİ SÖZLEŞMESİNİN TANIMI

  Eşlerin, kanunda yazılı mal rejimlerinden birini seçmek için aralarında yaptıkları sözleşmeye mal rejimi sözleşmesi denir.
  Eşler Mal rejimi sözleşmesi yaparak, Kanunda belirlenmiş olan seçimlik mal rejimlerinden birini seçebilecekleri gibi, yine sözleşme ile kanunda yasal mal rejimi olarak belirlenmiş Edinilmiş mallara katılma Rejimini de seçebilirler (sözleşme serbestisi) ve .her durum da da eşler sözleşme ile belirledikleri mal rejiminde kanunun belirlediği sınırlar içerisinde (sözleşme serbestisinin sınırları) değişik kurallar kabul edebilirler.Eşler, tabi oldukları mal rejimini, aralarında sözleşme yaparak her zaman değiştirebilirler.

  GENEL OLARAK MAL REJİMİ TÜRLERİ

  Türk Medeni Kanunda iki tür mal rejimi (yasal mal rejimi, seçimlik mal rejimleri) düzenlenmiş,ancak olağanüstü mal rejimi olarak mal ayrılığı rejiminin başlangıcı ve sona ermesi de ayrıca düzenlenmiştir:

  1-YASAL MAL REJİMİ = EDİNİLMİŞ MALLARA KATILMA REJİMİ
  Eşler arasında kanunen geçerli mal rejimi edinilmiş mallara katılma rejimidir. Eşler evlilik öncesi veya sonrasında ayrıca bir mal rejmi sözleşmesi yapmamış iseler, aralarında geçerli olacak mal rejimi edinilmiş mallara katılma rejimi olacaktır. Ancak eşlere bu yasal mal rejimini de noterde düzenleme veya onaylama şeklinde mal rejimi sözleşmesi yaparak belirleme ve kanunda belirtilen sınırlarda içeriğinde değişiklik yapabilme yetkisi verilmiştir.
  Katılma rejimi, eşlerin evlenmesi (mal rejimi sözleşmesi ile kanunda sayılan seçimlik rejimlerden birini seçmemeleri suretiyle ) veya daha önce kabul ettikleri mevcut mal rejiminden (seçimlik rejimden ) vazgeçmeleri ve/veya başka mal rejimini seçmemeleri ile başlar.

  Alıntıdır
   
 2. Şahnur

  Şahnur Yeni Üye

  Allah insanları eşlerinden ne ayırsın nede mal derdine düşsün insanlar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş