1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Erzurum Çifte Minareli Medresenin Tarihi

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Erzurumdaki Çifte Minareli Medrese hakkında bilgiler
  Erzurum Çifte Minareli Medrese kim tarafında yapıldı
  Erzurum Çifte Minareli Medresenin Tarihi

  Çifte Minareli Medrese Anadolu Selçuk Sultanı Alaaddin Keykubad'ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmış olan Erzurum'da bulunan bir tarihi yapı. Açık avlulu medreselerin Anadolu'da en büyük örneğidir. Cephede, taçkapı formundan çok çeşme nişleri ile yarım yuvarlak iki payanda vardır. Taçkapının iki yanında yükselen silindirik minareler tuğla ve moazaik çiniler ile süslenmiştir. Taçkapıyı çeviren bitki süslemeleri kalın silmeli panoların içindeki ejder, hayatağacı, kartal motifleri cephenin en gösterişli bölümüdür. Doğudaki tamamlanmış hayat ağacı ile kartal motiflerinin bir arma olmaktan çok, Orta Asya, Türk inanışına kadar uzanan gücü ve ölümsüzlüğü dile getirdiği düşünülür. Zemin katta ondokuz, birinci katta ise onsekiz oda bulunmaktadır. Avlu 26x10 m. ölçülerinde dört yönden revaklarla çevrili olup, girişin batısındaki kare mekânın vaktiyle mescid olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Zemin katın revakları kalın sütunlar üzerine oturmaktadır. Sütunların çoğu silindirik, dördü sekizgen gövdeye sahiptir. Odalar beşik tonozla örtülüdür.

  [​IMG]
  13. yüzyila ait yapinin minareleri, oldukça estetik görsellikte yapilan çinilerle süslenmistir. Çiniler, isleme teknikleri ve renkleri ile göz alicidir. Kapisinin üzerindeki tas isçiligi detaylari ve yapim sanati açisindan essizdir.
   
 2. E

  Esram Yeni Üye

  Çifte Minareli Medrese Hindu hatun tarafından yaptırılmıştır.
   
 3. F

  Fıstık Yeni Üye

  Çifte minareli cami çinilerle süslenmiştir çok güzel bir görüntüye sahiptir
   
 4. a

  abrek Yeni Üye

  Anadolu Selçuklu mimarisi her halinden belli oluyor..
   
 5. a

  açelya Yeni Üye

  Çifte minerali medreseyi görmeyi çok isterdim ama çok uzakta Erzurum git git bitmez
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş