1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ertuğrul Gazi'nin mezarı nerede?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Uranüs tarafından paylaşıldı.

 1. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Analar öyle yiğitler doğurur ki Allah o anadan doğan yiğitlerin eli ile adaleti ayakta tutar, işte bunlardan bir tanesi de Süleyman Şah oğlu Ertuğrul Gazi yani Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu olan Osman Bey (Gazi) nin babasıdır.

  90 Yıllık ömrünü 1281 yılında tamamlayan yiğit bey Ertuğrul Gazi'nin mezarı, 1281-1285 tarihleri arasında ilk olarak oğlu Osman Bey tarafından yapılmıştır. 1389-1400 yılları arasında Çelebi Mehmet döneminde de türbe şeklinde üzeri kapatılan kabir 3. Mustafa dönemimde 1757'de baştan aşağı yenilemiş adete yeniden yaparcasına büyük bir restorasyon yapmıştır. Zaman içerisinde bu binanın yıpranması ve yıkılmasından dolayı 2. Abdülhamid Han 1886 tarihinde çok sağlam bir yapı yaptırarak günümüzde de ayakta durmayı başaran türbeyi yaptırmıştır.

  Türbenin fiziksek yapısına ek olarak altıgen bir planda üstü kubbeli ve doğu tarafına bir antre ilave edilerek yapılmıştır. Duvarlarda bir sıra taş, üç sıra tuğla ile örülerek kubbe üzerine kurşunla kaplanmış alt sırada bulunan üç pencere ile aydınlatma sağlanmıştır..
  [​IMG]
  Yiğitliği ile nam yapan Ertuğrul Gazi'nin sandukası Eşi Halime Hatun'un ve oğlu Savcı Bey'in mezarları ise mermerle kaplanmıştır. Türbenin bahçe giriş kapısının sağ ve sol yanlarında birer çeşme yaptırılarak Türk tarihindeki çeşme hayratı yaşatılmıştır. Türbenin mihrabı dönemin orijinal çinileriyle kaplı iken Söğüt'ün 1921-1922 tarihleri arasında Yunanlılar tarafından işgali sırasında, sanduka ile birlikte ne yazık ki tahrip edilmiştir. Türbenin içerisinde zarar verilen çini yerleri alçı ile doldurulup çini renginde boyanmıştır. Pencere kepenklerine ve duvarlarına sıkılan kurşunların izleri Yunanların tarihe ne kadar saygısız yaklaştıklarının göstergesidir.

  Yılın her zaman diliminde Ülkemizin ve Dünyanın bir çok yerinden ziyaret edilen bu türbe, 1986'da askına uygun olarak restore edilmiştir. Bahçe içerisinde Ertuğrul Gazi'nin Eşi Halime Hatun, oğlu Savcı Bey'in muvakkat mezarı bulunur.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Aslında Osman Gazinin gölgesinde kalmış büyük bir komutan, kuruluşun zeminlerini atmış koca yürekli Alp.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş