1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Erken doğumda izin aktarımı nasıl olur?

Konu, 'Her Telden' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abrek Yeni Üye

  Memurlarda erken doğumda izin aktarımı nedir?
  Erken doğumda izni sonraya aktarma
  İşçilerde erken doğum halinde doğum öncesi izin aktarılması

  Çalışan anne adaylarının doğum izinleri hakkında bilinçli olması, gerekirse doktorunu zamanı geldiğinde uyarması son derecede önemlidir. Bir takım dalgınlıklar sonucu doğum izin gününüzün geçmesi kanuni olaral izinli olduğunuz dönemin yanmasına sebebiyet olabilir. Emekli sandığı ve SSK'lı çalışan gebelerde doğum öncesi ve sonrası izinler aşağıda belirtilmiş olup, mağdur olmamanız için yapmanız gereken yalnızca o tarihlerde Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir Devlet Hastanesine uğramanız ve gerekli formaliteleri yerine getirmenizdir. Emekli Sandığına bağlı çalışan gebeler yanlarında kurumlarından aldıkları hastaneye sevklerini gösteren kağıtlarını, SSK'lı gebeler ise vizite kağıtlarını ve karnelerini yanlarında getirmelidirler. 4857 sayılı iş kanunun 74. maddesine göre hamile kadınlar 8 haftası doğumdan önce ...

  Başkanlığınızda görev yapan . hakkında 13/06/2007 tarihinde 32 haftalık gebe olduğu ve gebeliğinin son 3 haftasına kadar çalışmasında sakınca bulunmadığı ve 10/07/2007 tarihli rapor ile de 37 haftalık gebe olduğu ve doğum öncesi 3 haftalık izne ayrılmasının uygun olduğu hususlarında verilen raporlar neticesinde bahsi geçen personelin söz konusu raporlar arasında çalışarak geçirdiği 27 günlük sürenin mi yoksa 35 günlük sürenin mi doğum sonrası mazeret iznine ekleneceği hususunda görüş talep eden ilgi yazı incelenmiştir.

  Bilindiği üzere, 21.07.2004 tarihli ve 25529 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 14.07.2004 tarihli ve 5223 sayılı Kanun ile; Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır. hükmü getirilmiştir.

  Yapılan bu değişiklikle, doğum öncesi mazeret izni 8 hafta olarak belirlenmiş ve memurun doğumdan önceki 8 haftalık mazeret izninin, doğum tarihinden önceki 3 haftaya kadarki kısmını işyerinde çalışarak geçirebileceği, bu durumda kalan 5 haftalık izin süresinin, sağlık durumunun uygunluğu ve tabip onayı şartına bağlı olarak doğum sonrası mazeret izni süresine ekleneceği hükme bağlanmış olup, bahse konu Kanun metninde, 8 haftalık doğum öncesi mazeret izni süresinin doğumdan önceki 3 haftaya kadarki kısmından geriye kalan ve doğum sonrasına eklenmesi gereken süreler ile ilgili olarak ... memurun çalıştığı süreler... ifadesine yer verilmiştir.

  Bu itibarla, doğum yapan Devlet memurunun doğum öncesi 8 haftalık mazeret izninin doğumdan önceki 3 haftaya kadar ki kısmını doğumdan sonra kullanabilmesinin şartları yukarıda yer verilen madde metni içerisinde düzenlenmekte ve buna göre, sağlık durumu uygun olan memur isteği halinde 8 haftalık sürenin başladığı tarihteki tabibin onayı şartına bağlı olarak doğumdan önceki son 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilmekte ve çalıştığı sürelerin doğum sonrasına eklenmesi imkan dahilinde bulunmakta olup, 10/07/2007 tarihinde doğum öncesi 3 haftalık mazeret iznini kullanmak üzere görevinden ayrılan personelin almış olduğu söz konusu raporlar arasında Başkanlığınızda çalışarak geçirdiği sürelerin doğum sonrası mazeret iznine ekleneceği mütalaa edilmektedir.
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Yeni kanuna göre erken dogumdan dolayı kullanılamayan izinler dogum sonrasına aktarılıyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş