1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ergenlikte Görülen Yeme Bozuklukları

Konu, 'Psikiyatri' kısmında Minik Peri tarafından paylaşıldı.

 1. Minik Peri

  Minik Peri Bölüm Yöneticisi

  Fiziksel görünüme önem veren genç kızlar zayıf olmayı her daim arzulamaktadırlar. Zayıf olma, model alma ya da herhangi bir mankene benzeme arzusu ile kontrolünü kaybedenler yeme bozuklukları ile karşı karşıya kalmaktadır. Kimi zaman hayati sorunlar bile ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan en bilindik olanı anoreksia nevrosa adı ile anılmaktadır. Yemek ve kilo alma takıntısı ile ortaya çıkan ve hayati tehlike taşıyan yeme bozukluğu olarak nitelendirilen bu hastalık normal kilonun yüzde onbeş altına düştüğü zaman kesin olarak tanı konma işlemi gerçekleştirilir. Ergenlik döneminde beden algısının bozulması sonucunda ortaya çıkan bu hastalık genç kızlarda takıntılı bir hastalık konumunu alabilmektedir.

  Anoreksiya nevrosa nedenleri:

  *Suçluluk duygusu ile büyütülme,

  *Mükemmeliyetçi bir yapı, mükemmeliyetçi anne baba tutumu,

  *Anne kız arası çekişme ve aile içi sıkıntılar,

  *Annenin de kendi beden algısı ile ilgili takıntıları olması ve bunu kızına yansıtması

  Bu yeme problemini yaşayan kişilerin öz saygıları düşük, yumuşak başlı, başkalarına bağımlı ya da mükemmeliyetçi kişilik sergiledikleri görülmektedir.

  Yeme bozukluğu olarak bilinen bulimia ise çok yiyip kusma durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşırı yemek yiyip kilo alma korkusu ile kusma durumu olarak nitelendirilen bu yeme bozukluğu sorununu yaşayanlar genel olarak doyma hissini kaybetmiş kişilerdir. Bu hastalığın önüne geçmek için bol spor yapabilir; ödem arttırıcı ilaç kullanabilir ya da kilo verdirici ilaç kullanımı tercihinde bulunabilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş