1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ergenlik Dönemindeki Çocuğun Özgüveni Nasıl Oluşur

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Babet tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Babet Yeni Üye

  ergen.jpg

  Ergen ailesi olmak gerçekten zordur. Başına gelen bilir. Bu dönemde çocuk çok hassastır. Ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ona karşı geliştireceğiniz tutumla onun özgüvenini geliştirmelisiniz. İyi bir rol model olarak, onun öz benliğini geliştirmesine yardımcı olarak, daha mutlu, daha sağlıklı ve daha başarılı bir genç yetiştirebilirsiniz.

  1- Çocuğunuzu, yeteneklerini gerçekleştirmesi için cesaretlendirin
  Küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzun uğraşlarına destek olun ve yeteneklerini keşfetmesine yardım edin. Spor, dans, resim, hangi alana ilgisi varsa eğitimine destek olacak hediyeler verin ona. Yeni şeyler denemesi için cesaretlendirin ve sevdiği şeyleri bulmadan önce defalarca başarısızlığa uğrayabileceğini aklında tutmasını sağlayın. Nasıl göründüğü ve davrandığı konusunda övmek yerine, başarmasına ve kendine güvenini geliştirmesine destek olmak, öz benlik oluşturmasına yardım edecektir.

  2- İyi bir rol model olun
  Siz kendinizden şüphe duyuyorsanız çocuğunuzun özgüven patlaması yaşamasını beklemeyin. O, sizi izlerken, siz aynanın karşısında, “Ne korkunç görünüyorum. Çok şişmanım” gibi şeyler söylerseniz ve hayattan korkar vaziyette, kendinizi itibarlı ve gururlu bir şekilde taşıyamıyorsanız, sizin davranışlarınızın aynısını tekrarlayacaktır. Düşük öz benliğinizin ve beden imajı meselelerinin çocuğunuzu, özellikle de kız çocuğunu nasıl da etkilediğini gördüğünüzde gözlerinize inanamazsınız.

  3- Pozitif arkadaşlıkları destekleyin
  Arkadaşlar, ergenin hayatında çok önemlidir ve kendine güvenini geliştirmesine yardım eder. Onu arkadaşlarını siz seçemiyor olsanız da hayatındaki pozitif arkadaşlık ilişkileri için onu cesaretlendirebilirsiniz. Karşılıklı saygı ve kabullenmeyi öğretin ona. Hedefi çok popüler bir topluluğa girmek olsa da akranlarıyla ortak ilgi alanları, hedefler ve değerlere popülariteden daha fazla odaklanırsa sağlıklı ve uzun süreli arkadaşlıklar kurabileceğini anlatın. Gerçek arkadaşlar, tüm farklılıklarına rağmen birbirlerini kabul ederler, zor zamanlarda yan yana olurlar ve başarıları birlikte kutlarlar. Evinizin, çocuğunuzun arkadaşlarıyla bir araya gelebileceği bir yer olarak kullanılmasına izin verin. Böylece arkadaşlarını tanımış olursunuz.

  4- Öz farkındalığı hakkında konuşun
  Çocuğunuzla iletişime açık olun ve hiçbir konuyu tabu haline getirmeyin. Sizinle cinselliği de arkadaşlığı da kötü alışkanlıkları da konuşabilmeli. Ama burada ince bir çizgi var. Onunla arkadaş olmaya çalışma konusunda kendinizi zorlamayın. Çünkü siz hala bir annesiniz, otorite figürüsünüz ve öyle kalın. Onun, her zaman konuşmaya ve dinlemeye açık olduğunuzu bilmesini sağlayın. Öz farkındalığı ve birey olarak kendini nasıl tanımladığı üzerine konuşun. Kendine genç bir kadın ya da genç bir erkek olarak değer vermesine yardım edin.

  5- Görüntü her şey değildir
  Ama ergenlikteki gençler için her şeydir. Kızınıza ya da oğlunuza, güzelliğin, modeller ya da sinema yıldızları gibi olmak anlamına gelmediğini, bunun yerine kendine bakması gerektiğini öğretin. Beden imajı zayıfsa, değiştirebileceği ve değiştiremeyeceği şeylerin farkına varmasını sağlayın. Mesela kiloluysa birlikte egzersiz yapmaya başlayın ve sağlıklı alışkanlıklar edinme konusunda onu cesaretlendirin. Kızınız varsa ve makyaj alışkanlığından memnun değilse, onu bir makyaj artistine götürün ve böylece kozmetikleri nasıl kullanacağını, nasıl doğal görünümlü bir makyaj yapacağını öğrenmesini sağlayın. Makyaj, saç, kıyafet gibi şeylerin dışarıdan iyi görünmeyi sağlayabileceğini ama, klişe olsa da, önemli olanın iç güzellik olduğunu öğretin ona.

  6- Davranışlarını övün
  Çocuğunuzun görünümünü değil, davranışlarını ve başarılarını övmeyi öğrenmeniz gerekir. Buna çok küçük yaşlarından itibaren başlarsanız, çocuğunuzun hayatına çok doğru bir katkı sağlamış olursunuz. Ne kadar güzel ya da ne kadar yakışıklı göründüğünü söylemek yerine okuldaki ilerlemesine, spordaki başarısına ve bir davranışındaki olumlu değişime övgüler düzün. Her insan ne kadar hoş göründüğünü duymak istese de, gerçek kişiliğine iltifat ve övgü, uzun vadede kendine güvenini destekleyen bir şeydir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş