1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ergenlik Döneminde Yaşanan En Belirgin Sorunlar Nelerdir?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Ergenlik döneminde belirli sorunlarla karşılaştığınız bilinen bir gerçektir. Sizler için yaptığım araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşarak ergenlik dönemindeki çocuklarınızla daha kolay başa edebilmenize yardımcı olmaya çalışacağım.

  *Ergenlik döneminde en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi iletişim kurma biçiminizdir. Bir yetişkin gibi davranarak iletişim kurduğunuz çocuğunuz daha başarılı ve toplumda daha saygın bir yer alacak karaktere sahip olarak yetişir. Fikirlerine önem verilmeli ve iletişim kurarken çocuğunuzla arkadaş gibi davranmalısınız.

  *Kilo alımı ve kilo kaybının çok olduğu bu dönemde yeme bozukluğu sorunu ile baş ederken aşırı yağlı yiyecekler yiyerek kilo almaları için ortam hazırlamak yerine sebze türü yiyerek sağlıklarını korumalarına yardımcı olunmalıdır.

  *Ergenlik dönemindeki çocuğunuz alkolün zararları ile ilgili olarak bilgilendirilmeli ve alkol tüketiminden uzak tutulmalıdır.

  *Ergenlik dönemindeki gençler fiziksel görünümlerine çok önem verirler. Bu dönemlerde başkalarına özenmek yerine kendini olduğu gibi kabul etmesi için destek olunmalıdır.

  *Arkadaşları ile vakit geçirmeyi seven gençler ilgi ve yeteneklerine göre çeşitli faaliyetlere yönlendirilmelidirler.

  *Fiziksel değişimlerden fazla etkilenerek çocuğunuzun depresyona girmesini engellemelisiniz. Ona bu süreçte destek olmalısınız.

  *Okulda çocuğunuzun kendini ifade etmede zorlandığı anlar olmaktadırlar. Bu dönemde gençler girdikleri ortamda kendilerini utanarak ifade etmektedirler. Aileler bu dönemde gençlere destek olmalı ve fikirlerini anlatmalarına destek olmalıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş