1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ergenlik Döneminde Ailelerin Tavırları Nasıl Olmalıdır?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Ergenlik dönemine giren ergenler aileleri ile kimi zaman çatışma yaşamaktadırlar. Aileler bu dönemdeki çocukları ile çatışma yaşamamak için bu dönemin özelliklerini bilmeli ve ona göre hareket etmeliler.

  Aileler ergenlik döneminde nasıl davranmalılar?

  *Aileler ergen bireylerle empati kurmalıdırlar. Bir zamanlar geçtikleri ergenlik döneminde yalnız kalma arzularını, depresif ve asi tavırlarını, aşırı dışa dönük ya da içe kapanık halleri ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır. Aileler bu davranışlar karşısında aşırı baskıcı ve otoriter davranmamalıdırlar.

  *Ergenlik sürecinde bireyi aşırı rahat bırakmak yerine ona rehberlik ederek hareket etmek en doğru yöntem olacaktır.

  *Ergenlik dönemindeki bireyler önemsenmeli ve saygı duyulmalıdır. Aile ile ilgili alınacak kararlarda fikirlerine danışılmalıdır.

  *Başkaları ile performans mukayesi yapmamanız gerekmektedir. Kimi zaman başarısız olduğunuz ya da katıldığınız bir etkinlikte başarısız bir performans sergileme olasılığınız bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda aile ergen bireye destek olarak olumsuz durumların üstesinden gelebilmesine yardımcı olmalıdır.

  *Ergen bireyi de evdeki küçük çocuklar kadar sevgi ve şefkat göstermeniz onunla olan iletişiminizi güçlendirecektir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Venom bunu beğendi.
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi


  Konu sahibinin mesaji ile birlikte senin vermis oldugun linkteki yaziyida okudum abi, ergenlik döneminde bir anne babanin cocuga karsi davranislarinda dikkatli olmalari gerekir bazi ergenler icin hassas bir dönem olabilir bu dönem insan hata yapabilir vesaire .
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş