1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Enver Paşa Kimdir Biyografisi

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında enesbaba tarafından paylaşıldı.

 1. e

  enesbaba Yeni Üye

  Enver Paşa'nın hayat hikayesi,
  Enver Pasa (Enver Pasa Kimdir? - Enver Pasa Hakkında
  Enver Paşa Biyografi-Enver Paşa Kimdir?

  Enver Paşa ( 1881)- (04.08.1922)  [​IMG]
  1881 yılında İstanbul'da doğdu. Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi'nde öğrenim gördü. Harp Okulu'nu 1899'da piyade teğmeni olarak bitirdi. 1903 yılında kurmay yüzbaşı olarak Harp Akademisi'nden mezun oldu. Selanik'teki üçüncü ordunun emrine girdi. 1906'da binbaşı oldu. İttihat ve Terakki Cemiyeti kurucuları arasına katıldı. Bu topluluk içinde tutunup, kendini sevdirdi. II. Meşrutiyet'in ilan edilmesinde önemli rol oynadı. Makedonya Genel Müfettişliği ve Berlin Ateşemiliterliği gibi görevlerde bulundu. 31 Mart olayında Hareket Ordusu'na katıldı. İşkodra mutasarrıfı ve cephe komutanı olarak İtalyan saldırısına başarıyla karşı koydu. 1912 yılında yarbay oldu. 23 Ocak 1913 tarihinde İttihat ve Terakki tarafından düzenlenen Babıali baskınına katıldı. Sadrazam Kamil Paşa'nın istifasını sağladı. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin iktidarı ele geçirmesinden sonra, Edirne'nin kurtarılmasında önemli rol oynadı. Bu başarısından sonra albaylığa ardından da tuğgeneralliğe yükseldi. 1914'te de Sait Halim Paşa hükümetinde Harbiye Nazırı oldu. Şehzade Süleyman'ın kızı ile evlendi. Orduda bazı düzenlemeler yaptı. Fransız modeli yerine Alman stilini uyguladı.

  Birinci Dünya Savaşına Almanlar'ın yanında katılmamızda etkin rol oynayanlar arasındaydı. Birinci Dünya Savaşı'nın Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisi ile sonuçlanmasından sonra İttihat ve Terakkili arkadaşlarıyla birlikte, önce Odessa'ya, oradan da Berlin'e gitti. Daha sonra Rusya'ya geçti. Anadolu'daki Milli Mücadele hareketine katılmak istediyse de kabul edilmedi. 1920 Eylülü'nde Bakü'de Doğu Ulusları toplantısına katıldı. Batum'da Türkiye Şuraları Partisi'ni kurarak, Türkistan'ı kurtarma hareketini başlattı. Ancak Rus kuvvetleri karşısında başarılı olamadı. 4 Ağustos 1922'de Tacikistan'da, Belcivan yakınlarında bir çarpışmada öldü. Çeğen köyüne defnedildi. Naaşı, İstanbul'da Hürriyet Tepesi'ne nakledildi.
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Enver Paşa Mustafa Kemal Atatürkle aynı yıl doğmuş yine onun gibi iyi bir asker olmuş güzel işler başarmış
   
 3. H

  Hoca Yeni Üye

  bir kısım savaş sevici insanın idolü. bir kısım insanın ise uçuk fikirleri yüzünden lanetlediği insan.
   
 4. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Enver Paşa oldukça iyi bir asker ve komutandı.
   
 5. N

  Nida Yeni Üye

  Enver Paşanın açılan cephelerde nasıl akıllıca stratejiler uyguladığını okudum
   
 6. M

  Muhibbi Yeni Üye

  gagavuz soyludur. soyu müslümanlaşmış/tırılmış gagavuzlara dayanır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş