1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Enginar nasıl ayıklanır?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Güney Amerika- Akdeniz çevresinde yetişen bir bitki olan enginar özellikle karaciğer hastası olanlar için tüketimi son derece faydalı bir bitkidir. Bugünkü yazımda sizlerle enginarı nasıl temizleyebileceğinizle ilgili kısa bir bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum.
  enginar-suyu-faydalari.jpg
  Enginarın baş kısmında bulunan yapraklarını etli kısıma en yakın yerden kesmelisiniz. Yalnız etli kısmı kesmemelisiniz. Ardından sap kısmı ile sapa yakın olan yerleri çok derin olmayacak şekilde soymalısınız. Enginarın sap kısmını kullanmayacaksanız keserek baş kısmından ayırmalısınız. Enginarın baş kısmının yapraklarını kestiğiniz zaman tüylü iç kısım ile karşılaşırsınız. Bir kaşık yardımı ile bu bölgeyi oyarak çıkarmalısınız. Enginarı kararması için limonlu su ile ovabilirsiniz. Kimileri enginarı yaprakları ile birlikte pişirmek ister. Bu durumda yaprakları keserken etli kısıma uzak bir yerden kesmelisiniz. Eğer temizleme işleminizden bir süre sonra yemeğinizi hazırlayacaksanız enginarınızı limonlu suda bekletmeyi ihmal etmemelisiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş