1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Enerji Tasarrufu Haftası Günlük Plan Örneği

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Öğretmen “Enerji Tasarrufu Haftası”na yönelik etkinlikler hazırlar. Öğretmen çocuklar gelmeden önce sınıfın çeşitli yerlerine elini yıkayan çocuk, dişlerini fırçalayan çocuk, ışık yakan çocuk vb resimler asarak çocukların dikkatini çeker. Çocuklar gelince güler yüzle “Günaydın!” diyerek karşılar ve resimler hakkında konuşulur.


  Öğretmen çocukları daire şeklinde oturtur.” Çocuklar sınıfımızın içerisindeki resimlerde neler var? Birlikte söyleyelim mi?” der ve çocuklarla birlikte resimleri yorumlarlar. Öğretmen çocuklara bazı işlerimizi yaparken sudan, elektrikten faydalandığımızı anlatır. Kullandığımız su ve elektriği dikkatli kullanmamız gerektiğini, gereksiz yere kullanırsak, daha fazla ihtiyacımız olduğunda onları bulamayabileceğimizi söyler ve çocukların sorularını cevaplar. Çocuklara cevabı su olan bilmeceler sorulur. Gerekirse ip uçları verilir.


  İçersen için serinlersin, / Dökersen heryeri temizler. (Su)

  Denizlerde derelerde / Bazende bulutların içİnde (Su)


  ”Su” adlı şiir okunur.

  Su

  Yağmur olup yağarım, Gereksiz kullanma beni,

  Denizlere, ırmaklara dolarım, İhtiyacın olursa aç çeşmeyi,

  Barajlarda saklanır, Unutma kapamayı geri,

  İnsanlara fayda sağlarım. Bitince dolmaz yeri.

  Öğretmen seçtiği iki kuklayla çocuklara enerji ve tasarrufla ilgili doğaçlama bir kukla gösterisi sunar.


  Sanat:

  Öğretmen faaliyet masalarına eskimiş, kırılmış oyuncak parçaları yerleştirir.Çocuklara bu materyalleri kullanarak elektrikli bir alet yapacaklarını söyler. Çocukların dikkatini artık materyallere çekerek “Elimizdekilerle sizce ne yapabiliriz?” diye sorar. Yapılacak alete karar verildikten sonra çocuklar gruplanır.Kutu, elişi kâğıdı makas yapıştırıcı malzemeleri dağıtılır ve üzerlerine düşen parçayı anlatılır. Daha sonra bütün parçalar birleştirilir. Proje çalışması tamamlanır. (Elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, buzdolabı vb. yapılır.)


  Drama:


  Çocuklar öğretmenin yönergelerine uygun hareket ederler. Çeşmeyi açmak, ellerini yıkamak, elektrik düğmesine basmak işlerini bitirdikten sonra kapatmayı unutmamak şeklinde hareketleri dramatize ederler.


  Fen Matematik:


  Sürtünme ile elektrik oluşturma deneyi yapılır. Çocuklara kendilerine ait olan taraklar verilir ve kâğıt parçaları önlerine konulur. Tarağı önce saçlarına sürtmeleri sonra kâğıt parçalarına yaklaştırmaları istenir. Kâğıt parçalarının tarağa yapıştığını gören çocuklar elektriklenmeyi deney yoluyla gözlemlemiş olurlar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş