En Tuhaf Takıntılar

ender

ender

Yeni Üye
Kimi zaman takıntılı insanlarla karşılaşırız. Peki, hiç düşündünüz mü en tuhaf takıntılar nelerdir? İşte size tuhaf ama gerçek takıntılardan bir demet sunuyorum:

feb93a88-356e-e411-b51b-14feb5cc1801.jpg


*Her yerde harita görme takıntısı (cartacoethes): Kimi insanlarda her gördüğünü haritaya benzetme şeklinde çıkan takıntıdır. Bu kişiler yemeklerinin haritaya benzediğine inanıp yediklerinde harita şeklini arama tercihinde bulunurlar.

22.jpg


*Evlenme teklif etme takıntısı (gamomani): İnsanlara sürekli evlenme teklif etme takıntısı olarak tanımlanmaktadır. Bu kişiler etraflarında ilgi duydukları kişilere sürekli evlenme teklif ediyorlar ve sonunda poligami ile sonuçlanan durum oluşumları meydana gelmektedir.

tuhaf_takintilar_03.jpg


*Belirli kelimeleri tekrar etme takıntısı(onomatomani): Kişi belirli kelimelere ilgi duyar ve bu kelimeleri tekrar etmeye isteklidir.

*Yataktan çıkmama takıntısı (klinomani): Özellikle soğuk ve kasvetli günlerde yataktan çıkmak istememe durumudur ve bu takıntı oldukça yaygındır. Yağmurlu ve karlı günlerde bu kişiler için yataktan çıkmak tam bir işkencedir. Yatak yorgana karşı büyük sevgi duyan bu takıntıya sahip kişiler gün boyu uyuyabilirler.


en_ilginc_11_takinti--heryerde-harita-gorme-takintisi-5.jpg


*Kötü ruhlar tarafından ele geçirildiğini düşünme takıntısı (demonomani): Günümüzde kötü ruhlar tarafından ele geçirilen insanların var olduğunu kanıtlaya film ve kitaplar vardır. Bu filmleei çok izleme durumunda kötü ruhlara karşı takıntı beslemeye başlanır. Korkular geliştikçe insanlardaki takıntı hali süreğen duruma gelir. Kimleri şeytan tarafından ele geçirildiğine inanır. Bu durumda farklı davranışlar geliştirmeye başlar.

*Sürekli olarak günah işlediğini düşünme takıntısı (enosimani): Bu kişiler sürekli günah işlediklerine inanıp başkaları tarafından eleştirileceklerini düşünürler. Nefes tıkanıklığı, hızlı nefes alıp verme, aşırı terleme, kalp ritmi bozukluğu, mide bulantısı, endişe durumları gözlemlenir.

primary-medium.jpg


*Saç çekme takıntısı (TRIKOTILOMANI): Bu kişiler kendilerine zarar vermek için takıntılı bir şekilde saç çekme eylemi gösterirler. Saçın yanı sıra kaş, kirpik ve sakal çekmeye karşıda ilgi duyarlar. Bu durum vücutta kolay fark edilebilir kellik oluşumlarına neden olabilir.
 
Üst