1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

En Önemli Coğrafi Keşifler Nelerdir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Yapılan Önemli Coğrafi Keşifler Nelerdir
  Coğrafi Keşifler Coğrafi Keşifler Nedir' Nedir açıklaması
  En önemli coğrafi keşifler nelerdir?

  Orta Çagın sonuna kadar Avrupalılaredünyanın pek az yerini tanıyorlardı.Coğrafya bilgisinin artması ve gemicilikteki gelişmeler sonucu açık denizlere çıkan Avrupalılaryeni kıtalar ve ülkeler keşfetmeye başladılar.İşte Avrupalıların 15.yüzyılın sonunda başlatıp 16.yüzyıl boyunca da devam ettirdikleri yeni yerler bulma girişimlerine Çografi Keşifler denir. Keşiflerin Nedenleri: Keşiflerin nedenleri arasındadoğu ülkeleriyle doğrudan ticare yapmak için yeni yolların aranması başta gelir.Orta Çağda Doğudan gelen ipekbaharataltınelmasinci gibi değerli mallarAvrupaya iki önemli yoldan ulaşıyordu.Bu yollardan birincisiÇinden başlayıp Karadeniz kıyılarına ulaşan İpek Yoluydu.Bu yol Türklerin elindeydi.

  Atlas Okyanusu kıyısındaki bazı limanlar hızla gelişti ve büyük birer ticaret merkezi haline geldi. Coğrafi keşifler sonuçu Amerikada bir çok eski uygarlığın olduğu öğrenildi. Keşfedilen yerlerden bol miktarda Altın ve gümüş gibi değerli madenler ile çeşitli ham maddeler Avrupaya taşındı. Ticaretle uğraşan burjuva sınıfı zenginleşti ve güç kazandı. Burjuvalar soyluların topraklarını satın almaya başladılar. Böylece soylular eski güçlerini ve ayrıcalıklarını kaybettiler. Avrupalı devletler keşfettikleri yerleri egemenliklerine alarak sömürge imparatorluklarını kurdular.

  Yapılan En önemli coğrafi keşifler nelerdir?
  Ümit Burnu nun keşfedilmesi ve Hindistan a ulaşılması
  Dünya nın Çevresinin Dolaşılması
  Portekizli Macellan Dünya nın yuvarlaklığını ispat et mek için sürekli olarak batıya doğru hareket etti. Fili pinler de hayatını kaybedince bu seyahati yardımcısı Del Kano 1522 de tamamladı. Böylece dünyanın yu varlaklığı ispatlanmış oldu.
  Portekizli bir denizci olan Bartelmi Diaz 1 487 de Av rupa için yeni bir ümit kaynağı olan Ümit Burnu nu keşfetti. 1497de İtalyan asıllı Portekizli bir denizci olan Vasko dö Gama Hindistan a ulaşmayı başardı. Böylece Hint ticaret yolu Portekizliler in eline geçti.
  Amerika nın Keşfedilmesi
  İspanyol denizcisi Kristof Kolomb 1492de Hindistan sandığı Amerika kıtasına ulaştı. Fakat buranın yeni bir kıta olduğunu Portekizli denizci Americo Vespuç çi ispatladı ve bu kıtaya Amerika adı verildi.
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Benim için en önemli keşif dünyanın etrafının dolaşılmasıdır.
   
 3. N

  Nida Yeni Üye

  Bencede Amerikanın keşfi daha önemli bir keşiftir keşke keşfedilmeseydi:p
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Bu keşiflerin her biri kendi alanında önemlidir, en önemlisi bunların olmasıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş