1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

En Korkunç Uyku Bozuklukları

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Bazı uyku bozukluklarının düzeltilemediğini biliyor muydunuz? Konsantrasyon ya da hafıza bozuklukları düşünüldüğü zaman uyku bozukluğu bence bu hastalıklara nazaran daha kötü diyebilirim.

  İşte tedavi ve meditasyonla düzeltilemeyen uyku bozuklukları:

  * Engelleyici uyku apnesi: Bu dünyadaki en yaygın karşılaşılan uyku bozukluğudur. Kilolu ve orta yaş grubu insanlarda sıklıkla görülen bir uyku bozukluğudur. Bu hastalıkta uyku anında ani nefes durması durumları olur ve kişi farkına varmaz. Bu hastalık beraberinde kalp damar hastalıkları, göz problemleri ve kronik yorgunluk rahatsızlıklarını getirir.
  133607_135612.jpg
  *Narkolepsi: Garip ortamlarda uyuyakalma halidir. Çok ciddi bir rahatsızlıktır. Aniden uyku bastırması ve aşırı yorgunluk belirtileri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Felç ve hignogogik halüsinasyonlar hastalık belirtileri arasında yer almaktadır.
  133607_135613.jpg
  *Rem davranış bozukluğu: REM uykusunda rüya görürken vücut genel itibari ile hareketsizdir. Bu anda görülen rüyanın akışına göre hareket edenler bu uyku bozukluğunu yaşıyorlardır. Kişi kendine ya da çevresine zarar verebilir. Bunama ya da parkinson hastalığının erken bir semptomu olarak görülmektedir.

  *Rem davranış bozukluğunun en son noktası olan uyurgezerlik sorunu yaşayanlar uykuda yürüme eylemi gösterirler. Bu kişiler çevreye zararlı olmadıkları sürece tedaviyi reddederler.

  *Patlayan baş sendromu da ciddi bir uyku bozukluğudur. Bu kişiler uyku sırasında uyanırken yüksek sesler -kapı çarpması, şimşek, havai fişek ya da silah sesi- duyarlar. Duydukları sesleri gerçek sanırlar. Bu sorun depresyon, anksiyete ve panik atak oluşumuna sebep olabilir.

  *Gece terörü: Şiddetli korku ile çığlık atma görülür. Kendinize ya da etrafınızdakilere zarar verebilirsiniz. Bu uyku bozukluğunu yaşayanlarda nadiren de olsa uyurgezerlik de görülür.

  *Uyku felci: Uyandığınız zaman gözlerinizden başka bir yerinizi hareket ettiremiyorsanız fiziksel kontrolünüzü kaybetmişsiniz sanırsınız. Karanlıkta ürpertici sesle duyarsınız. Şeytan, canavar gibi yaratıklar gördüğünüz olabilir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Çok borcu olanlar çokça uykusuz kalırlar, memurların uyku düzeni daha iyidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş