1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

En İyi Toprak İşleme Biçimi Nedir?

Konu, 'Bağ Bahçe İşleri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

  1. dilayim

    dilayim Bölüm Yöneticisi

    En iyi toprak işleme biçimi duruma göre değişebilmektedir. Sonbahar mevsiminden bu yana topraktaki yabani otlar temizlenmemişse ya da toprak çöplerle kaplı ise öncelikle bu kalıntılardan toprak arındırılmalıdır. Toprak üzerindeki kalıntılar kaldırılarak ya da gömülerek temizleme işlemi gerçekleştirilmelidir. Kış zamanında tarlanıza yeşil gübre saçtığınız zamanda durum aynı şekilde gerçekleştirilmelidir.

    Kış döneminde bahçenizdeki toprak bakımını temiz ve düzenli bir şekilde gerçekleştirdiyseniz Mart ayında tırmıklama işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Tırmıklanan ya da bellenen alanların önce yağmur görmesi gerekir. Aynı zamanda toprağın yağmur gördükten sonra en az 2 hafta süre ile yerine oturması beklenmelidir. Tırmıklama işleminden sonra toprak kuruduktan sonra toprak düzenlenmelidir. Kalan kesekler ayrılmalı, iyi tırnaklı bir tırmıkla hepsi ezilmeli. Toprak artık ekim ve dikim için hazırdır.
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş