1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

En Faydalı Buluşlar Nelerdir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  _

  Tarihden Günümüze Faydalı Buluşlar
  En İlginç ve Faydalı Buluşlar

  Sakarin
  Kimyager Constantin Fahlberg, iş sonrası elini yıkamadığı için tarihteki en tatlı buluşu gerçekleştirdi. 1879 yılında işinden evine dönen Constantin kömür katranına bulaşmış elleriyle masaya oturdu. Yediği dürümlerde şeker tadı alan kimyager, karısına yapmış olduğu dürümlere şeker gibi herhangi bir tatlandırıcı katıp katmadığını sordu. Eşinden ‘hayır’ cevabını alan Fahlberg, şeker tadının elindeki katrandan bulaştığını fark etti. Böylece kimyager kömür katranından çıkarılan ve şekerden çok daha fazla tatlı olan sakarini bulmuş oldu.  Akıllı toz
  Çoğu insan eşyalarının tuz buz olduğunu gördüğünde üzülür fakat bu Jamie Link için geçerli değil. Kaliforniya Üniversitesi’nde kimya doktorasını yapan Jamie, üzerinde çalıştığı silikon çiplerin toz haline geldiğini görür fakat sonrasında ilginç bir şekilde farkeder ki, küçük parçacıklar hala sensör fonksiyonlarına devam etmekte. Bu mucizevi buluş, ona üniversitenin en önemli ödülünü kazandırmasının yanı sıra, onun sağlıktan deprem araştırmalarına kadar bir dizi alanda önemli bir yere sahip olmasını sağlar.


  Teflon
  Ozon tabakasına verdiği zarar halen konuşulup tartışılan ‘klorofluorokarbon’un(CFC), omlet severlerin en önemli aracı olacağı kimin aklına gelirdi. Güçlü bir soğutucu yapmak için hazırladığı CFC karışımını hidroklorik asitle reaksiyona sokan kimyager Roy Plunkett, yanmaz yapışmaz teflon tavayı icat etti.

  [​IMG]

  Kauçuk lastik
  Charles Goodyear, yıllar boyu lastiği soğuğa ve sıcağa karşı daha dayanıklı bir hale getirmeye çalışmıştı. Bir gün kızgın sobanın üstüne kauçuk, kükürt ve kurşun karışımını döktü. Isı karışımı kömürleştirmiş fakat kullanılamaz hale getirmemişti. Goodyear karışımın sertleşmiş olduğunu ama yine de oldukça kullanışlı olduğunu fark etti. Kauçuk lastik o günden sonra tekerlekten ayakkabıya kadar her yerde kullanıldı.

  [​IMG]

  Plastik
  1907’ de cila elektronik eşyalarda izolasyon malzemesi olarak kullanılıyordu. Kimyacı Leo Hendrik Baekeland, cilaya alternatif üretmek için evinde deneylerine devam ediyordu. Çalışmalarında elde ettiği yüksek sıcaklıkta şekillendirilebilen fakat kimyasal yapısı bozulmayan madde günümüzde binlerce üründe kullanılan plastikten başka bir şey değildi.

  [​IMG]

  Kalp pili
  Mühendis Wilson Greatbatch, kalp seslerini kaydeden bir cihaz üzerinde çalışıyordu. Yaptığı cihazdan yanlış parçayı çıkaran Wilson gerekli enerjiyi cihaza verdiğinde, icadı normal bir kalpten daha doğru ve hatasız nabız atmaya başlamıştı.

  [​IMG]

  Sentetik boya
  18 yaşındaki William Perkin sıtmaya karşı çare ararken dünyanın ilk sentetik boyasını üretti. Bazı karışımları birbirine eklediğinde ortaya parlak renk verici bir madde çıktı. Karışımın doğal boyadan daha canlı ve güzel olduğunu fark eden Perkin, bu çalışma sonrasında da kanser tedavisi için kemoterapiyi icat eden Paul Ehrlich’e ilham verecekti.  Konuşan İlk Yardım Çantası

  Sağlık alanındaki hızlı gelişmelere paralel olarak, bu alanda da ilginç birçok araç ve gereç geliştiriliyor. Bunlardan birisi, daha önce deneyimi olmayanlar için geliştirilen ilk yardım seti. Özel geliştirilmiş bu sette yaralanma, kanama ve kırıklarda ne yapılması gerektiği sesli olarak anlatılıyor.

  BİLGİSAYAR KULLANICILARI DA UNUTULMADI

  Bilgisayar kullanıcıların en büyük sıkıntılarından biri olan klavyelerin kirlenmesi de artık dert olmaktan çıktı. Bir firma tarafından geliştirilen klavye, yıkanabilir özelliğe sahip. Gökyüzünü seyretmekten zevk alanlar için geliştirilen özel koltuk,ayrıca tost yaparken müzik de dinlemeye olanak sağlayan radyolu tost makinesi yapılmış.

  Mucitler, kartopu oynamayı seven ama ellerinin üşümesini istemeyenler için de düzgün kartopu yapan dondurma kaşığına benzer alet tasarlamış.

  GAZA GETİRİCİ SİNEK RAKETİ

  Banyo ya da duştan sonra kulak kanalını kurutmak için üretilen mikroçipli kulak kurutucusu, çipi sayesinde ıslak kulak bölümlere sıcak hava üfleyerek, ''insanları büyük bir dertten kurtarıyor.

  Özellikle yaz aylarının istenmeyen konukları sinekleri itlaf etmek için kullanılan raketler, tasarımcıların elinde 'avlarken eğlen'' aletine dönüştürülmüş. Raket, sineğe vurulduğunda ''yakaladım seni'' gibi sözlerle avcıyı teşvik ediyor.

  Yolculuğa çıkacakların bagajlarının ağırlığını ayarlayabilmeleri de 'kendini tartan bavul'', hizmete sunulmuş. İçine konulan eşyanın ağırlığını gösteren bavul, özellikle uçak yolculuğu yapacakların istiap haddini aşarak fazla ücret ödemelerinin de önüne geçmeye yarıyormuş.
   
 2. a

  appafe Misafir

 3. B

  Bengü Yeni Üye

  Benim için en faydalı buluş önce elektrik ardından da asansör:)
   
 4. K

  Kurban Yeni Üye

  Bengücüm katılıyorum sana 22 katlı bir binada oturan bir kişi olarak :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş