1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

En Çabuk Yaşlanan 5 Organ

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında elnur tarafından paylaşıldı.

 1. elnur

  elnur Yeni Üye

  Yıllar geçtikçe bizimle birlikte organlarımızda yaşlanmaya başlıyor. Kalbimiz, beynimizle başlayan yaşlanma sürecinde bu yazımda sizlere en çabuk yaşlanan organlar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

  insan-beyin-hayal-gucu-saglik-beyin-hucre-beyin-hucresi-690985h.jpg

  *30 yaşından sonra beyin hücreleri yavaş yavaş ölmeye başlıyor. Beyin dokusu yavaş yavaş küçülmeye başlıyor. 50'li li yaşlarda da beyin ağırlığında yavaş yavaş azalma meydana gelmeye başlıyor. Haftada 2 kere balık tüketirseniz; sigara ve alkolden uzak durursanız beyin yaşlanma hızınızı yavaşlatabilirsiniz. Bulmaca çözmek ve günlük haberleri takip etmek amacı ile gazete okumak da beyin yaşlanmasını geciktirmek amacı ile son derece faydalıdır.

  kalp4.jpg

  *İkinci yaşlanan organımız kalptir. Onun yaşlanmasın engel olmak adına potasyum bakımından zengin besin tüketiminde bulunabilir; düzenli yürüyüş ya da egzersiz yapabilirsiniz. Sigarayı bırakıp yağ tüketiminizi azaltabilirsiniz. Düşük kalorili yiyecek tüketimi tercihinde bulunabilirsiniz.

  goz01.jpg

  *40 yaş sonrasında göz merceğinin sertliği artmakta ve gözde nesnelere odaklanma sorunu oluşumu artmaktadır. 50 cm'den yakını görmede bazı sorunlarla karşılaşma olasılığınız artmaktadır. Bu durumda C ve E vitamini bakımından zengin besin tüketiminde bulunabilir; yakın gözlüğü kullanabilir ya da çinko takviyesi almaya başlayabilirsiniz. Düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırabilirsiniz.

  101410_iStock_Female-Ear1_large.jpg

  *Kulak ileri yaş döneminde işlevini tam yerine getirememeye başlar ve sonuç olarak işitme kayıpları başlayabilir. Kulak kiri çoğalır ve işitme kalitesi azalır. D vitamini alımını arttırıp KBB uzmanından destek alabilirsiniz.

  *Kemiklerde erime meydana geleceği için yaşlılık döneminde güneş ışığından bol bol faydalanmalı ve D vitamin takviyesi alımını asla es geçmemelisiniz.
   
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  İnsanın en çok kalbi yıpranıyor malum kalpsizler çok :) Birde beyin tabi ... ler de ço..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş