1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Emzirme Yeteneği Gebelikte Gelişiyor

Konu, 'Gebelik' kısmında PENİA tarafından paylaşıldı.

 1. PENİA

  PENİA Yeni Üye

  Bebekleri aşı gibi hastalıklardan koruyan anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine sahip. Bu nedenle bebekleri doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamak gerekiyor. “Nasıl emzireceğim...” diye endişe duyanlara uzmanlar hatırlatıyor: Her gebe kadının vücudunda, hamilelik süresinde bebeğini emzirebilmesi için gerekli değişimler olmaktadır. Bu yüzden her anne emzirme yeteneğine sahiptir.
  Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Ünlütürk, anne sütünün bebekler için yaşamsal öneme sahip olduğunu belirterek “Anne sütü bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra ve ilk altı ayda yapılmasını öneriyor. İlk altı aydan sonra besin takviyeleriyle iki yaş ve üzerine kadar devam etmelidir” dedi.

  İlk Aktivite Emzirme

  Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlanılması gerektiğini hatırlatan Ünlütürk, “Saatler süren doğum eylemi sonrası dünyaya gelen bebek yorgundur ve acıkmıştır. Her gebe kadının vücudunda, hamilelik süresinde bebeğini emzirebilmesi için gerekli değişimler olmaktadır. Bu yüzden her anne emzirme yeteneğine sahiptir. Önemli olan bu yeteneğini uygun şekilde kullanabilmektir” diye konuştu.

  Anne Sütü Bebeğin İlk Aşısı

  Ünlütürk, anne sütünün aşı gibi çocukları hastalıklara karşı nasıl koruduğunu anlattı: “Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebeğin ilk aşısıdır. İshal, soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı koruyor. Anne sütü ile beslenen çocuklar astım, alerji, diyabete karşı daha dirençli oluyor. Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez.”

  Hem Anneyi Hem de Bebeği Koruyor

  Dr. Hasan Ünlütürk, emzirmenin önemi hakkında bilgi verdi:

  - Bebeğin büyüme-gelişimi için gerekli minerallerin (Çinko, demir) emilimini kolaylaştırır.
  - Anne sütünün hazmı kolaydır.
  - Bebeğini kendi sütü ile besleme anne-çocuk ilişkisini kuvvetlendirerek bebeğin duygusal doyumunu sağlar.
  - Bebeğin annesini emmesi anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, göğüs ve yumurtalık kanserinden koruduğu bilinmektedir.
  - Doğum sonrası hemen emzirmeye başlamak ile annede doğum sonrası kanamalar azalacaktır.
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  İnanın annede bebekte sanki bu konuda eğitimli gibi bebek anne karnında göbek bağıyla besleniyor buna ragmen memeyi hisseder hissetmez büyük bir gayretle emmeye başlıyor muhteşem bir duygu :) kızım 7 aylık hala emziriyorum Allah kısmet ederse 1 yaşına kadarda devam edecek bu. Teşekkürler canım bu bilgi için emeğine sağlık.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş