1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Emzik Kullanımının Artıları ve Eksileri

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Emzik kullanımı birçok bebeğin genel alışkanlıkları arasında yer almaktadır. Birçok anne bebeğine emzik kullanmayı olumlu bir durum olarak bilirken; kimi anne zararlıymış emzik kullandırmak diyerek emzik kullanmama tercihinde bulunmaktadır. Peki, hiç merak ettiniz mi emzik kullanmak yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır? Haydi, hep beraber öğrenelim.  Araştırmalar emziğin uzun süreli kullanımının, ağız-diş yapılarında kalıcı zararlara ve konuşma bozukluklarına neden olabildiğini kanıtlamıştır. Bu nedenle emzik kullanımının iki yaşında kadar bırakılmasının önemli olduğunu söylenmektedir.

  Emziklerin kullanım şekline bağlı olarak ağız ve dişler üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir; bu alışkanlığın üst dişlerin öne, alt dişlerin içeriye doğru konumlanmasına, damak yapısında daralmaya, alt ve üst çeneler arasında kapanış bozukluklarına dolayısıyla konuşma bozukluklarına ve estetik problemlere neden olduğu da unutmamanız gereken gerçekler arasında yer almaktadır.

  Emzik, bebeğin huzursuz olduğu durumlarda ya da yalnızca uykusunda verilmeli; uzun süreli emzik kullanan çocuklarda parmak- dil emme ve hatalı yutkunma gibi yanlış alışkanlıkların oluşumu görülebilmektedir. Diş yapısındaki bozuklukların tedavisinde öncelikle bu alışkanlığın terk edilmesi gerekmektedir.

  Emziği ne zaman kullanmak gerekir?
  Emziğin, anne sütünü yeterince alamayan, mamayla beslenen, parmaklarını ya da giysilerini sürekli emmek isteyen, uyku sorunu yaşayan, huzursuz bebeklerde kullanılması gerekmektedir.

  Çocuğun anne sütünü emmesini engellememek için emziğin 1. aydan sonra kullanılması önerilmektedir. Emzik genelde uykuya dalmak üzere olan bebeğe verilmeli, uykuya daldıktan sonra ağzından çıkartılmalıdır. Ayrıca, emziklerin temizlenmesine özen gösterilmeli; ebeveynler ya da bebeğin bakımından sorumlu kişiler, emziği temizlemek için asla kendi ağızlarına alıp daha sonra bebeğe vermemelidirler ( en genel temizleme yanlışı yapılan bu davranıştır ). Çünkü bu durum bebeğe çürük yapıcı mikroorganizmalar dahil birçok mikroorganizmanın bulaşmasına neden olabilmektedir.

  Silikon ya da kauçuk emzik kullanmalısınız
  Yıpranmış ve yarıklar oluşmuş eski emziklerin kullanılmaması, emziklerde "Bisphenol A" gibi zararlı maddelerin bulunmadığından emin olunması ve silikon ya da kauçuktan yapılmış emzik kullanımının tercih edilmesi gerekliliği emzik kullanmak isteyen annelerin dikkat etmeleri gereken gerçekler arasında yer almaktadır.

  0-6 aylık bebeklere anne memesine benzer olduklarından damaksız emzikler, 6 ay üzerindeki bebeklere ise damak gelişimini bozmayacak anatomik başlıklı emzikler verilebilir. Dudak kenarlarını, çeneyi ve ağız içerisini tahriş eden emziklerin kullanımından kaçınılmalıdır.

  Doktorlar alışkanlığın devam etmesini önlemek ve oluşan bozuklukların düzeltebilmek için 'alışkanlık kırıcı apareyler' ile ortodontik tedavi uygulandığını, emziğin 2 yaş civarında bırakılmasıyla dişlerde oluşan bozuklukların büyük kısmının kendiliğinden düzelebilmekte olduğunu sözlemektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş