1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Emzik Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Yeni doğan bebeğin en güçlü refleksleri arasında yer alan emme refleksi bebeklerde özellikle anneyi emmeden kaynaklanan bir refleksdir. Bebekler emzik ile sakinleşmekte ve uykuya çabuk dalabilmektedirler. Emzik kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken nokta anne ve babanın emziği susma amacıyla kullanmaması gerektiği gerçeğini kabullenmelerinden geçmektedir. Şimdi sizlere bebeğe her ağladığında emzik verilememesi gerektiğinin ve emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi aktarmaya çalışacağım.

  *Çocuğa erken bebeklik döneminde emziğin zorunlu bir ihtiyaç olmadığı hissettirilmelidir. Anne baba bebeğe sürekli emzik vermemeli; mümkünse emziğe alıştırılmamalıdır.

  *İlk bir ay bebek- anne arasında beslenme ihtiyacında bebek anneyi emdirilmeli; mümkün mertebe bebek emziğe alıştırılmamalıdır.

  *Emzik kesinlikle bal ya da pekmez gibi tatlandırıcılarla tatlandırılmadan verilmelidir.

  *Anne bebek ile oyun oynarken emziği mutlak suretle çıkartmalıdır.

  *Emzik temizliğine özen gösterilmelidir.

  *Emzik bebeğin boynuna kurdele ya da kolye tipi bir materyal ile tutturulmamalıdır; çünkü emziğin bebeğin boynuna dolanma ihtimali bulunmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş