1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Elma Kabızlık Yapar Mı? Etkileri Nelerdir?

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Elmanın yüksek oranda lif içermesi nedeniyle kabızlık veya ishal gibi sindirim sistemi sorunlarında yardımcı olması amacı ile her gün tüketimi önerilmektedir. Ancak besin lifi, bazı durumlarda kabızlığa neden olabildiği de söylenmektedir. Bunun nedeni ise besin lifinin, yeterince su içilmediği takdirde bağırsaktaki suyu emerek dışkının aşırı sertleşmesine neden olmasından kaynaklandığı yönündedir.

  Günde 2-3 adet elma tüketiyorsanız ve yine günde 6-8 bardaktan daha az su tüketiyorsanız kabızlık sorunu yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek hale gelmektedir. Çünkü sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan besin lifi bağırsaklardaki, dışkının atılması için ihtiyaç olan nemin azalmasına yol açmaktadır. Bu sorun özellikle de ilerleyen zaman zarfında ortaya çıkan bir sindirim sistemi problemi olarak sizi fazlası ile rahatsız etmektedir.

  Elmanın sindirim sisteminde yaratabileceği diğer bir sorun ise gazdır. Hemen hemen diğer tüm meyveler gibi şeker içeren elma, bağırsaklarda gaz üretimine ve şişliğe, buna bağlı olarak da karın ağrısına yol açabilmektedir.

  Tabi burada ”elma kesin olarak kabız yapar” demek doğru değildir. Pek çok vitamin, mineral ve besin lifi barındıran elma en çok fayda sağlayan besinler meyveler arasında yer almaktadır ve mevsiminde, organik elma yemenin sağlığa büyük oranda yararı dokunduğu da bilinen bir gerçektir. Elma nedeniyle kabızlık veya gaz sorunu yaşamamak için aşırıya kaçmamalısınız. Elma ile birlikte her gün vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda su tüketmelisiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş