1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Elektromanyetik Kirlilik Nedir Nasıl Ölçülür?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Elektromanyetik Kirlilik Ne demektir,
  Elektromanyetik Kirlilik ölçümü nasıl olur,
  Elektromanyetik Kirliliğin tanımı

  Elektromanyetik Kirlilik; Teknolojinin gelişmesi ile günlük yaşamda kullandığımız cihazlar da artıyor.Televizyon,cep telefonu,bilgisayar ve daha sayamadığımız pek çok cihaz..
  Bu cihazların günlük hayatta artan kullanım oranları çeşitli olumsuzluklarında artmasına neden oluyor.Çoğunlukla insan sağlığını olumsuz etkileyen bu etkilerin başında etrafa yayılan elektromanyetik kirliliğin artması başlıca neden olarak gösterilebilir.

  Elektromanyetik kirlilik nedir; yaşadığımız alanlarda bulunan elektrik akımı taşıyan kablolar, radyo frekans dalgaları yayan radyo ve televizyon vericileri, cep telefonu baz istasyonları, yüksek gerilim hatları, trafolar, mikrodalga yayan ev aletleri vb.nin yarattığı, insanın ve diğer canlıların üzerinde bozucu etkiler yaratan elektromanyetik alanlar dır.

  Elektromanyetik kirlilik, çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sebep olan elektrik ve manyetik alan bileşenleri olan dalgaların oluşturduğu alanın limit değerlerinin üzerinde olmasıdır.


  Literatürde buna “elektronik pus” anlamına gelen “electrosmog” bile deniyor. Gözle görülmeyen bu elektromanyetik kirlilik, kimi zaman cep telefonunuzun çalmasıyla televizyonda karlanma yaparak, kimi zaman ise yüksek gerilim hatları yakınında uçan helikopterleri bile düşürerek kendini gösteriyor. 20. yüzyıl ile birlikte doğada da var olan bu manyetik alanlara insan yapımı olanlar da eklenmeye başladı. Bununla birlikte bu etkileri ölçümlemek için sayısız aştırma yapılmaya başlandı.
   
 2. F

  Fıstık Yeni Üye

  Elektromanyetik Kirlilik sanırım ki artık gelişen teknoloji sayesinde cihazlarla yapılıyor olmalı
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş